PUTO

Opožareni otpad opasan za podzemne vode

05.10.2002.
u 00:00

* I 218 tona opasnog otpada što nije bio zahvaćen požarom, a ondje je još uvijek uskladišten, prijeti sigurnosti građana

Spriječiti onečišćenje podzemnih voda Zagreba oborinama što ispiru požarište opasnog otpada što je buknuo prije dva mjeseca u palionici PUTO na Jakuševcu - bio je cilj druge etape sanacije požarišta završene jučer, a trajala je 12 dana. Sanacija je uspješno provedena, zaključili su za jučerašnjeg posjeta zgarištu državni vodopravni inspektor Željko Makvić i čelni stručnjaci Hrvatskih voda i Državne uprave za vodu, koje su i izvele ovu fazu sanacije.

Podzemne vode zaštićene su zatvaranjem odvodnog sustava PUTO-a, a postavljeni su i posebni spremnici za skupljanje oborinske vode što ispiru požarni otpad, koje će se nakon analize pročistiti, stoji u priopćenju Državne uprave za vode.

Zgarište u PUTO je očišćeno, a 80 tona otpada od požara napunjeno je u metalne bačve koje - prekrivene plastičnim vrećama, povezane i smještene na drvene palete - i dalje stoje na otvorenom prostoru, i tek ponekad se miču pod nadstrešnicu za većeg nevremena. Na otvorenom se uz bačve s otpadom nalaze i vreće s pepelom. Kiša koja ih ispire predstavlja stalnu opasnost onečišćenja podzemnih voda i povećava troškove njene zaštite. Stoga je Državna uprava za vodu već nekoliko puta upozorila Ministarstvo za zaštitu okoliša na njihovo što žurnije uklanjanje s otvorenog u zatvoreni prostor.

Opožarenog otpada što prije se želi riješiti i uprava PUTO-a, a osim njega, problem je još i 218 tona opasnog otpada što nije bio zahvaćen požarom, a ondje je još uvijek uskladišten.

- Jedan od načina da se riješimo otpada jest da ga spalimo u našim pećima, što smo i predložili ministarstvu Bože Kovačevića. O njihovoj odluci ovisi kada će se otpad maknuti iz PUTO-a - rekao je Milivoj Mucko, direktor PUTO-a.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije