– Sve je spremno i tako stoji već šest godina. U međuvremenu moramo lutati po gradu s bolesnom djecom, a pedijatrijski odjel potpuno je opremljen i zjapi prazan. Vrijeme je da se nešto poduzme i da on konačno proradi – poručile su mame mališana s Borovja koje već godinama čekaju da odjel pedijatrije Doma zdravlja Borovje počne s radom.
Mlade obitelji
Iako su im iz Grada poručili da će se pedijatrija otvoriti početkom ove godine, to se nije dogodilo, a sada traže od gradskih otaca da ispune svoje obećanje.
– Zašto su ga gradili ako za njega ne postoji potreba. Dosta nam je toga da hodamo u okolne domove zdravlja s bolesnom djecom – kazala je Isabella Mauro, mama jednogodišnje djevojčice.
Tvrde da se u kvartu godišnje rodi od 60 do sto beba te da je potreba za pedijatrijom itekako velika.
– Tu su sve redom mlade obitelji i nezgodno je kada s malim djetetom koje morate hraniti svaka dva sata čekate u punoj prostoriji. Znamo da nismo jedini kvart koji nema svoju pedijatriju, no mi smo jedini koji je imamo, a ona je izvan funkcije – kazala je majka djevojčice od pet mjeseci, Marija Lončar.
Patronažna sestra u njihovom kvartu boravi tek dva sata tjedno, kada joj se mogu obratiti za pomoć, ali je nemoguće da sve stignu na red.
– Djecu treba vagati svako malo, raditi kojekakve preglede, a jedna sestra ne može sve sama. Nema ni telefon na koji bi se mogli naručiti kako ne bi stvarali gužvu – pojasnila je Maja Stojević.
Kao prvi razlog zbog kojeg se pedijatrija nije otvorila u rujnu prošle godine spominjali su čekanje specijalizacije doktora, tvrde okupljene majke koje su nedavno iz grada dobile novi odgovor – da u Borovju ne postoji dovoljan broj zdravstvenih osiguranika.
Što i gdje potpisati?
– Mi želimo da se taj odjel otvori što prije. No tijekom 2011. putem ankete provedeno je prikupljanje podataka o broju osiguranika i nije skupljen dovoljan broj – poručio je pročelnik gradskog Ureda za zdravstvo, Zvonimir Šostar.
Naime, kako zakon nalaže, minimalan broj osiguranika koji je potreban da bi se pedijatrija otvorila je 750, a u anketnoj kutiji našlo se tek njih 150.
– Normalno da ne možemo skupiti dovoljno potpisa kada ljudi ne znaju gdje i što potpisati, a uglavnom ne postoje ni listići na koje se mogu upisati podaci – dodala je Isabella.
Šostar - obraz ko đon.