Ukupno se u prostorima HDA na Marulićevu trgu te u Kerestincu i Januševcu čuva približno 38 kilometara arhivskog gradiva, a uskoro će biti mjesta za još deset, i to zahvaljujući uređenju triju novih depoa. Pritom će jedan, kaže Dinko Čutura, ravnatelj HDA, služiti za pohranu pisane baštine, a dva će biti namijenjena za kulturna dobra institucija čiji su objekti stradali u potresima i trenutačno se obnavljaju.
Uređenje svih triju depoa u objektu u Kerestincu financirano je bespovratnim sredstvima Europske unije iz Fonda solidarnosti temeljem ugovora koji je HDA sklopio s Ministarstvom kulture i medija, s rokom izvršenja do 30. lipnja, u ukupnom iznosu od sedam i pol milijuna eura s PDV-om. Nešto više od tri milijuna eura utrošeno je na adaptaciju depoa koji je potpuno dovršen, a opremljen je i kliznim i fiksnim regalima.
Potpora iz državnog proračuna
U druga je dva depoa u ugovorenom roku novcem Fonda solidarnosti EU dovršeno 80 posto radova, a preostalih 20 posto, vrijednih oko milijun eura, financirat će se novcem Ministarstva kulture i medija, odnosno iz državnog proračuna. – To znači da smo ooštovali rokove i zakonske obveze koje je trebalo prethodno provesti i time smo jako zadovoljni – ističe Čutura.
Za radove koju su intenzivno počeli u siječnju zadužena je tvrtka Ing-Grad, a glavni je projektant Interkonzalting d.o.o. – Riječ je o rekonstrukciji hala koje je nekada koristila tzv. JNA. Kvalitetno su građene i zaključili smo da rušenje nije potrebno. Prvi je korak bila izrada projektnih rješenja, pri čemu smo se konzultirali sa stručnjacima, arhivistima iz HDA, a ovisilo je o vrsti gradiva koje se planira ovdje pohraniti – kaže Tonči Glavinić, glavni nadzorni inženjer tvrtke Interkonzalting.
Ističe da je projekt izrađen prema svim pravilima struke i zakonskim regulativama, a uključuje i prirodnu klimatizaciju zahvaljujući toplinskoj izolaciji, odnosno 15 centimetara debeloj kamenoj vuni u zidovima. Krov objekta uz to je opremljen termoizolirajućim panelima debelim 20 centimetara, a podovi su epoksidni i protuklizni.
– Kao izvođači suočili smo se sa standardnim problemima poput nedostatka radnika i pravovremene nabave opreme i materijala, čemu su djelomično razlog kratki rokovi, ali i preklapanje s drugim gradilištima vezanim uz Fond solidarnosti EU. Posljednjih nekoliko mjeseci najveći nam je neprijatelj bila kiša koja nas je također malo usporila, ali ipak smo završili na vrijeme – govori Patrik Klarić, član Uprave Ing-Grada.
Problem nedostatka kadra, dodaje, riješili su angažiranjem stranih radnika, koji su bili zaduženi za manje tehničke izvedbe, a složeniji zahvati poput elektroinstalacija i stolarskih rješenja pripali su u ruke domaćih stručnjaka. Radove je od samog početka nadgledao i voditelj projekta uime HDA kao naručitelja, inženjer strojarstva Dragan Morović, a za raspodjelu sredstava brinula se pomoćnica ravnatelja za pravno-financijske poslove Maja Novicki.
– Bilo je izuzetno puno razumijevanja, i nas kao naručitelja i izvođača radova i projektanta, a to što smo ovakav projekt uspješno realizirali, rezultat je odlične suradnje i timskog rada – napominje Morović.
Pet objekata s 5000 kvadrata
HDA je vlasnik kompleksa u Kerestincu u kojem je svojedobno bila raketna baza JNA, a dobio ga je od Vlade RH prije gotovo dva desetljeća. Od tada je uređeno pet objekata površine oko 5000 kvadrata, od kojih su dva bivši hangari preuređeni u arhivska spremišta. Jedan objekt služi za čuvanje povijesnih dokumenata iz banaka i štedionica i drugo arhivsko gradivo, a u drugom je pohranjen filmski arhiv.
POVEZANI ČLANCI:
Novcem iz Fonda solidarnosti EU upravo je dovršeno uređenje jednog, a uskoro će biti dovršena još dva velika depoa u bivšim vojnim hangarima, kaže Čutura, jedan za pisanu baštinu, a druga dva za kulturna dobra iz muzeja i drugih baštinskih institucija koje se obnavljaju od posljedica potresa.
– Oni trenutačno plaćaju prilično visoke naknade za najam prostora u koje su privremeno smjestili eksponate, a ovim će projektom biti riješen i taj problem – zaključuje ravnatelj HDA.