Detaljna pitanja o nabavi, specifikaciji i plasmanu na tržište plavih vrećica u kojima su Zagrepčani od 1. listopada dužni odlagati komunalni otpad koja je postavio odvjetnik Danijel Pribanić danima kruže društvenim mrežama. Budući da su izazvala veliko zanimanje i široku raspravu, i mi smo na njih tražili odgovore, koji su stigli iz Holdinga.
1. Tko proizvodi i tko na tržište plasira plave vrećice za prikupljanje miješanoga komunalnog otpada?
Zagrebački holding je obveznik Zakona o javnoj nabavi i svu svoju nabavu provodi transparentno i na zakonit način. Tako je proveden i postupak javne nabave za vrećice za miješani komunalni otpad. Na temelju provedenog natječaja okvirni sporazum sklopljen je s tri ponuditelja: Weltplast d.o.o., Quickpack Croatia d.o.o. i Optiplast d.o.o., a svi podaci dostupni su u Elektroničkom oglasniku javne nabave (EOJN). Sukladno propozicijama natječaja, provedeno je mini nadmetanje između ponuđača te je za prvi kontingent vrećica ugovorena isporuka s Weltplast d.o.o. iz Zagreba, Velika cesta 33, kao najpovoljnijim ponuđačem.
2. Zašto na vrećicama ne postoje osnovne informacije o proizvodu koji se koristi za široku uporabu, kao što su sastav, gramaža po površini, način odlaganja i slično?
Zagrebački holding d.o.o. je u natječajnoj dokumentaciji propisao deklaraciju sukladno zakonskim odredbama za prodaju u maloprodajnoj mreži. ZG vrećice s osnovnim informacijama o proizvodu u procesu su distribucije svim trgovačkim lancima s kojima imamo poslovnu suradnju.
3. Ako je točno da se vrećice proizvode izvan EU, po kojim odredbama je izvršen uvoz u EU, tko je pripremio uvoznu carinsku deklaraciju i kako glasi deklaracija?
Zagrebački holding d.o.o. iste je naručio od tvrtke koja ima sjedište u RH, sukladno čemu nije dužan ishoditi uvoznu carinsku deklaraciju.
4. Zašto se na vrećice kad ih se kupuje u trgovinama obračunava porez na dodanu vrijednost od 25%, a ne od 13%, koliko je iznos poreza na dodanu vrijednost za komunalne usluge? Jeste li koristili usluge poreznog savjetnika prilikom provođenja programa i kojeg?
U prilogu dostavljamo dva računa s različitih prodajnih mjesta iz kojih je vidljivo da se obračunava stopa poreza na dodanu vrijednost od 13%.
5. U medijima se govori o tome da vrećice imaju zaštićeni dizajn. Što je točno zaštićeno – koji oblik zaštite intelektualnog vlasništva, kako i gdje, za kojeg nositelja i tko je provodio zaštitu?
Proveden je postupak zaštite industrijskog dizajna predmetnih vrećica kojim se osigurava nositelju isključivo pravo korištenja, odnosno izrade, ponude, stavljanja u promet te uvoza ili izvoza proizvoda u kojem je industrijski dizajn sadržan ili na koji je industrijski dizajn primijenjen. Zagrebački holding d.o.o. je kao nositelj dizajna zaštitio dizajn za sve tri litraže novih, plavih vrećica za miješani komunalni otpad (10 l, 20 l i 40 l) na regionalnoj razini (zaštita na razini EU) pri Uredu Europske unije za intelektualno vlasništvo (EUIPO). Predmetna zaštita dizajna je izvršena kao registrirani dizajn Zajednice te vrijedi u EU kao cjelini i nije moguće zemljopisno ograničiti opseg zaštite samo na neke od država članica. Registrirani dizajn Zajednice vrijedi pet godina od datuma prijave i može se produljivati za razdoblja od po pet godina do najviše 25 godina, odnosno ovopredmetni prijavljeni dizajni smatraju se zaštićenima s datumom registracije – 2. rujna 2022.
6. Na koji način se vrećice distribuiraju u trgovine? Tko ih i odakle razvozi i pod kojim komercijalnim uvjetima se odvija ta trgovina? Jesu li vrećice u komisionu ili im je vlasnik trgovina koja ih daje u prodaju? Kolika je trgovačka marža na vrećicama, tj. koliko novca ostaje trgovini?
Informacije su javno dostupne na poveznici.
7. Kako se Grad ili Čistoća ili Holding naplaćuju, tj. kako dolazite do novca od prodanih vrećica? Izdajete li račun proizvođaču vrećica ili trgovinama? Koju stopu poreza na dodanu vrijednost primjenjujete?
Zagrebački holding d.o.o. podružnica Čistoća izdaje račun trgovačkim lancima po njihovim naručenim količinama, odnosno po isporučenim ZG vrećicama. Stopa poreza je 13%, sukladno Zakonu o PDV-u.
8. Što se događa nakon odvoza miješanog komunalnog otpada spremljenog u plavim vrećicama? Razvrstava li se on nekako, spaljuje ili se odlaže na deponij, kao što je to bio slučaj prije?
Miješani komunalni otpad se kao i do sada odlaže na deponij. Cilj cijelog projekta odgovornog postupanja s otpadom jest smanjiti količinu miješanog komunalnog otpada i povećati količinu reciklabilnog otpada.
9. U medijima je spomenuto da su stanovnici naselja bližih odlagalištu vrećice dobili besplatno. Koji je ukupno broj vrećica tako dan i tko je i koliko obračunao poreza na dodanu vrijednost prilikom tog darovanja?
Gradska skupština je 12. rujna 2022. usvojila Zaključak o preuzimanju obveze plaćanja cijene minimalne javne usluge sakupljanja komunalnog otpada i financiranja standardiziranih vrećica za komunalni otpad za korisnike usluge iz kategorije korisnika kućanstvo s područja Mjesnog odbora Jakuševec, Mjesnog odbora Hrelić te naselja Mičevec (Službeni glasnik Grada Zagreba br. 26/22) te je temeljem istog Grad Zagreb 21. rujna 2022. sklopio sa Zagrebačkim holdingom d.o.o. podružnica Čistoća Ugovor o preuzimanju obveze plaćanja cijene minimalne javne usluge sakupljanja komunalnog otpada i financiranja standardiziranih vrećica za komunalni otpad za korisnike usluge iz kategorije korisnika kućanstvo s područja MO-a Jakuševec i Hrelić te naselja Mičevec. Za podijeljene vrećice Zagrebački holding d.o.o. podružnica Čistoća će isporučiti fakturu Gradu Zagrebu te se ne radi o darivanju predmetnih vrećica. Podjela je započela 23. rujna i do sada je podijeljeno ZG vrećica za 2772 korisnika. Svakom korisniku pripada 10 paketa po 10 vrećica od 20 litara za period od šest mjeseci.
MOŽEMO aktivisti su prije 2 godine prozivali Bandića da pogoduje Weltplastu Posušje, a danas kad Bosanac Tomašević sklapa također poslove s hercegovačkom firmom Weltplast Posušje koja ima filijalu u Zagrebu koja se zove Weltplast Zagreb i to na štetu građana koji moraju 40+ kuna izdvojiti za te vrećice, e sad su to poštena posla. Pozdrav za MOŽEMO licemjere.