Povodom Međunarodnog dana ptica selica Zagrebački zoološki vrt je organizirao radionice i edukacije o pticama, a najveća atrakcija bilo je promatranje roda i njihovih ptičica koje su se izlegle prošle nedjelje.
"Mnoge rode svoje prve zamahe krilima naprave upravo u Zoo vrtu prije nego što ih ta ista krila ne odnesu na daleko putovanje svijetom. Naime, svake godine u ljetnim mjesecima, mladunci roda rođeni u Zoo vrtu bivaju pušteni u prirodu – u Park prirode Lonjsko polje gdje usavršavaju svoje letačke vještine. Čim se ljeto približi svome kraju, kreću na svoje prvo daleko putovanje", pišu iz zagrebačkog ZOO-a.
Put od 12 do 15 tisuća kilometara
Put od Lonjskog polja do juga Afrike dugačak je od 12 do 15 tisuća kilometara, a selidba može potrajati od 2 do četiri mjeseca. "Mlade rode ne znaju put do Afrike već ga uče leteći s roditeljima i drugim iskusnijim letačima. Za njih je tada vrlo važno zapamtiti raspored planina, pružanje rijeka, izmjenu kopna i mora kako bi i one jednog dana mogle svoje mlade ptiće sigurno dovesti na to daleko odredište", pišu iz ZOO-a te dodaju da mlade rode prvo prate rijeku Dunav do Bugarske pa skreću na jug preko Grčke, prelijeću Tursku, Siriju, Libanon i Izrael.
"Uskoro stižu na afrički kontinent gdje od Egipta prate dolinu rijeke Nil te preko Sudana i drugih afričkih država stižu do svog cilja u Južnoafričkoj Republici", objašnjavaju iz ZOO-a te dodaju da se dolaskom proljeća rode polako vraćaju juga.
U Hrvatskoj gnijezda gradi od 1100 do 1300 parova roda, a naviše ih obitava na području oko Lonjskog polja.
>>Osnovci spasili rodu s dimnjaka koju je udario auto