Mač. Koplje. Luk i strijela. Oklop.
Kaciga. Štit. Ali i željezna košulja. Oprema koja većinu asocira na doba srednjeg vijeka pripadnicima Reda Čuvara grada Zagreba uobičajeno je ruho. Proučavanje povijesti i njeno oživljavanje za njih nije samo hobi. To im je životni stil. Jer nema slobodnog vremena koje ne provedu izrađujući replike oklopa ili proučavajući stručnu literaturu o krojevima i modi po stoljećima.
Za žičanu košulju dva mjeseca
No, ti moderni vitezovi izrađuju i namještaj kao iz srednjeg vijeka, uče izvorne plesove, izvlače stare recepte i uče se hraniti kao tadašnji puk, ali i plemstvo. Svladavaju i kaligrafiju, krasopis, a proučavaju i grbove. Prisutni su na gotovo svim događanjima oživljene povijesti u Hrvatskoj i izvan nje. Suorganizatori su i izvođači Viteškog turnira Franje Tahyja, a i gastronomsko-edukativnog projekta “Srednji vijek na Savi”. Oživljavaju povijesni Red sv. Ivana Jeruzalemskog koji je djelovao od 12. do 15. stoljeća. Mnogi članovi udruge, među njih 50, i rodbinski su vezani. Neki su se supružnici i upoznali u udruzi, a mnogima od njih to je dio zajedničkih aktivnosti.
I sam predsjednik Reda Čuvara grada Zagreba Deniver Vukelić, profesor povijesti i urednik povijesti u Školskoj knjizi, u udruzi djeluje sa svojom suprugom Sonjom. Njih dvoje suosnivači su Reda, uz današnjeg dopredsjednika Ozrena Šenatora i još njih 16-ero. Svi su se upoznali još tijekom fakultetskih dana.
– Djece u udruzi još nemamo, s obzirom na to da je dobna granica za učlanjenje 18 godina jer se u našim gostovanjima često i borimo, no to je samo dio ideje. A i te borbe su dobro uvježbane pa su i poprilično sigurne. Mačeve smo otupili, znamo točno što suparnici nose od zaštitne opreme, a i koji će im biti sljedeći potez – kaže 35-godišnji Vukelić, dodajući da na srednjovjekovnim događanjima ipak zaobilaze štandove s vrčevima vina s obzirom na to da moraju biti jako dobro koncentrirani. Žičanu je košulju sam izradio. Trebalo mu je dva mjeseca.
– Radio sam samo nekoliko sati prije posla. Za izradu su potrebne žice i kliješta, a kroz ruke mi je prošlo 10.000 karika – ističe Vukelić, dodajući da na svojim gostovanjima obvezno prikažu i srednjovjekovnu poljsku bolnicu.
– Ekipa hospitalaca pokazuje i kako se liječilo u to doba, pijavicama i priručnim lijekovima – napominje Vukelić.
Vježbaju kod Močvare
Da bi bili dio Reda, potrebna je i dobra tjelesna pripremljenost, kaže 32-godišnji Ozren Šenator, koji se, kad se ne bavi srednjim vijekom, brine o bolesnoj djeci u Klaićevoj. Naime, psiholog je u Zavodu za dječju onkologiju i hematologiju. A u slobodno vrijeme s prijateljima iz udruge vježba na otvorenom, najčešće uz nasip kod Močvare jer moraju nositi i po 35 kilograma opreme. Kada kreću na putovanja, teren pripremaju i po nekoliko dana.
– Tada pripremimo i po nekoliko tona opreme – ističe Šenator, dodajući da naprave pravi srednjovjekovni kamp u sklopu kojeg žive tih nekoliko dana. Ručak tada kuhaju u velikom kotlu, a vodu piju isključivo – iz bačvi. •
Besposlen pop...