Kao petogodišnja ptičica Mojca je u Zagreb stigla 1985. godine. Ljubljanski zoološki vrt tada je zamijenila onim u Maksimiru, a s godinama, objašnjavaju u ZOO-u, ova najstarija stanovnica vrta postala je jedna od omiljenih, ali i prava zaštitnica vlastite vrste, bjeloglavog supa.
Društvo vršnjaka
– Mojca nastambu dijeli s dva mužjaka, Pjerinom koji ima 28 godina te osamnaestogodišnjim Malim, dok joj žensko društvo pravi dvadesetogodišnja Željka – objašnjava edukator u Zoološkom vrtu Tomislav Krizmanić te dodaje kako su bjeloglavi supovi zapravo vrlo bezopasni budući da se hrane isključivo strvinama drugih životinja. A u hrani posebno uživa Mojca, kojoj je jedna od najdražih zanimacija skidanje mesa s goveđih rebarca ili lopatica.
– Hrana im se daje na takav način da bi se potaknuo njihov prirodan način opstanka – ispričao je Krizmanić te dodao kako veteranka svoje staračke dane najradije provodi na visokoj stijeni u nastambi te s nje promatra sve što se događa u okolini. Kako kaže Krizmanić, na toj istoj stijeni na svijet je donijela i nekoliko malih ptića koji su poslije pušteni na slobodu, međutim, dani njena gniježđenja prošli su.
– Jednostavno već je prestara – kratko je objasnio edukator dodajući kako su bjeloglavi supovi vrlo plahi upravo kad očekuju bebe te ih se tada ne smije uznemiravati, a Mojca je, kao prava mama, posebno pazila na svoje supove, savivši i gnijezdo od šiblja u udubini na stijeni. U prošlosti, govori Krizmanić, bjeloglavih supova bilo je na području čitave Hrvatske, dok ih se danas u prirodi može vidjeti samo na otoku Cresu.
– Tamo su i otišli njezini mladunci kako bi ojačali jedinu populaciju supova u državi – objasnio je Tomislav Krizmanić te dodao da bi tridesetpetogodišnja Mojca svoje dane u zoološkom uskoro mogla provoditi i u društvu vršnjaka.
Suradnja na očuvanju
– Prošle godine Zoološki je potpisao ugovor o suradnji s Javnom ustanovom „Priroda", Primorsko-goranskom županijom, udrugom Biom i Tramuntana, Gradom Cresom te Prirodoslovno-matematičkim fakultetom u Zagrebu na projektu osnivanja i uređenja Centra za posjetitelje u Belom na otoku Cresu. U centru će se odvijati edukacija o supovima, a planira se i izgradnja volijere, hranilišta te prostor za prihvat i rehabilitaciju ozlijeđenih supova – objasnio je edukator te dodao da je zoološki u Zagrebu ponudio svoje znanje i stručnjake, ali i kako će osigurati i smještajne kapacitete za spašene bjeloglave supove koji budu prestari i nemoćni za ponovni povratak u prirodu.