Ponovno se mijenja dohodovni cenzus kojim se određuje cijena gradskih vrtića za roditelje, a uvode se i neke novosti. U postupak savjetovanja s javnošću upućen je dokument kojim se za otprilike 20 posto podižu pragovi svih prihodovnih grupa, što bi moglo rezultirati većim brojem roditelja koji će plaćati nižu cijenu vrtića. Savjetovanje traje do 4. siječnja, a plan je Grada da idućega mjeseca nova pravila i stupe na snagu.
Prema sadašnjim, najmanji mjesečni iznos od 19,01 euro plaćaju roditelji čiji prosječan dohodak po članu zajedničkog kućanstva iznosi do 430 eura, a taj se prag diže na 520. Gornja granica druge kategorije prihoda podiže se sa 600 na 720 eura, a roditelji koji u nju ulaze vrtić plaćaju 39,82. Sa 780 na 940 eura diže se prag treće grupe, a vrtić u tom slučaju stoji 59,73. Najviše će plaćati roditelji kojima je prosječni dohodak po članu kućanstva iznad 940 eura, što je 160 više nego po sadašnjim pravilima, a za njih vrtić mjesečno stoji 79,63 eura.
Prihodovni pragovi, podsjetimo, dizali su se i lanjskoga prosinca, a cilj je novih korekcija, objasnili su u Gradu, daljnje jačanje socijalne osjetljivosti te dostupnosti i priuštivosti predškolskog obrazovanja i odgoja u metropoli. – Predložene izmjene rezultat su praćenja rasta troškova života obitelji, povećanja minimalne te kretanja iznosa prosječne mjesečne plaće u Zagrebu u ovoj godini i u odnosu na 2023. – ističe se u obrazloženju.
No uvodi se i važna novost, prema kojoj će se u prihod kućanstva računati i onaj dobiven radom u inozemstvu. Roditelji koji zarađuju izvan Hrvatske moraju dostaviti i potvrdu poslodavca o ostvarenom neto dohotku u inozemstvu ili o ukupnoj isplaćenoj svoti inozemne mirovine. To znači da bi neki po novim pravilima zbog rada izvan zemlje mogli "skočiti" u viši prihodovni cenzus.
Novina je i to da se u ravnopravan položaj s roditeljima iz Zagreba stavlja i dio stranaca koji imaju boravište u metropoli. Oni bi trebali ući u isti dohodovni sustav te plaćati jednake cijene vrtića, a promjena se odnosi na državljane europskoga gospodarskog prostora i Švicarske te državljane trećih zemalja koji su zatražili privremenu zaštitu.•
Djeca se zabavljaju stakorom.