Krevet se počeo tresti kao da ste ušli u najgore nevrijeme nasred mora. Kuće i zgrade su se ljuljale, predmeti padali s polica, a sve je pratila i gromoglasna tutnjava. I jedino što se moglo učiniti jest – čekati da prođe... Zatečeni su jučer u 6.24 sati ostali Zagrepčani kad je metropolu zatresao prvi i najjači potres u nizu, a do popodneva ih je zabilježeno 30-ak.
Prestravljeni, čim su uzmogli, počeli su napuštati svoje domove. Nikad ovo nismo doživjeli, odmah su se pojavili i komentari na društvenim mrežama, a mnogi su se sjetili jedne od najvećih katastrofa koja je pogodila Zagreb prije više od stoljeća. Jučerašnji potres bio je najjači u posljednjih 140 godina, no ipak nije bio jači od onog 1880., koji je promijenio lice grada. Iako je epicentar bio kod Markuševca i Čučerja, s jačinom od 5,5 po Richteru najviše je pogodio stari dio Zagreba.
Prizori koji su obišli svijet
Srušene fasade, krovišta, zdrobljeni zidovi, ulice pune blokova cigli, od kojih su neke završile i na parkiranim autima, srušeni vrh južnog tornja zagrebačke katedrale... Prizori su to koji su obišli cijelu zemlju, ali i svijet, pa su, čim su saznali za ovu nepogodu, prema vrhu hrvatske Vlade počeli pozivi.
Premijeru Andreju Plenkoviću podršku su izrazili visoki dužnosnici Europske unije, ali i čelnici pojedinih država, poput predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen i slovenskog premijera Janeza Janše.
Svi oni spremni su pomoći, rekao je premijer dok je s predsjednikom Zoranom Milanovićem, gradonačelnikom Milanom Bandićem i svojim ministrima obilazio ruševine pored kojih su stajali i mnogi stanovnici, ne razmišljajući o još jednoj pošasti koja nas je pogodila. Koronavirus bio im je zadnji na pameti, pa je Nacionalni stožer tijekom cijelog dana morao upozoravati – ne idite u svoje domove ako su razrušeni, ali držite potreban razmak.
VIDEO: Potres oštetio katedralu
Potreseni građani nisu ih baš pretjerano slušali. Sjedili su pred stanovima s maskama i pomiješanim osjećajima koji su se vidjeli na njihovom licu. Zbunjenost. Strah. Briga. Sve to mučilo ih je dok su s vrećama punih osobnih stvari i kovčezima na kotačiće hodali ulicama centra Zagreba. Dio njih koji su ostali bez krova nad glavom još ujutro počeli su pakirati automobile s planom da pobjegnu iz grada.
– Imamo vikendicu na moru, ondje ćemo biti sigurniji – kazala je Jelena Bašić, koja s obitelji živi na Zrinjevcu. Stan im je kompletno devastiran, svi su zidovi i stropovi popucali, pa više, dodala je, nije za život.
U Đorđićevoj, jednoj od najviše razrušenih ulica, ozljedu glave zadobila je 15– godišnja djevojčica koja je jučer u poslijepodnevnim satima još bila u kritičnom stanju u klinici u Klaićevoj. Kako je došlo do ozljede, još nije jasno, s obzirom na to da stan nije jako pogođen potresom.
– Bio sam u sobi, ne vide se nikakva oštećenja. Vjerojatno joj je nešto palo na glavu dok se zgrada ljuljala – kazao nam je njezin ujak, koji živi u istoj zgradi.
U blizini je i ona na uglu s Petrinjskom, kojoj se odlomio dio bočnog zida pa se s ceste mogu vidjeti sobe i kupaonice potpuno uništene potresom. Uništene su i crkve, evakuirane su bolnice, a samo do 11 sati Policijska uprava zagrebačka zabilježila je 66 oštećenih objekata i 23 osobna automobila.
Jedanaest osoba, izvijestili su iz PU, ozlijeđeno je u Zagrebu, tri u Zagrebačkoj županiji i isto toliko u Krapinsko-zagorskoj. Na terenu je bilo i stotinjak profesionalnih vatrogasaca te pripadnika 50–ak DVD–ova, a zagrebačka Javna vatrogasna postrojba do 10 je sati imala 50-ak hitnih intervencija, uglavnom vezanih uz izbavljenje zatočenih osoba iz stanova i liftova.
Ruševine je tijekom dana raščišćavalo i 230 pripadnika Hrvatske vojske, dok ih je 300 bilo u stanju spremnosti. Angažirani su i inženjerijski strojevi i istovarivači koji su fasade i otpale crepove utovarivali i odvozili iz centra.
– Vojnici su angažirani u Ilici, Jurišićevoj, na Kaptolu i Dolcu. Hrvatska vojska ima razrađene planove za sve izvanredne situacije, a i protupotresne snage koje se angažiraju – rekao je brigadni general Tihomir Kundid.
Stanje objekata još ujutro su počeli procjenjivati timovi građevinskih stručnjaka Ureda za upravljanje u hitnim situacijama kako bi utvrdili koje su zgrade sigurne za život, s obzirom na poremećenost statike
VIDEO: Snimka katedrale iz zraka
Šteta se procjenjuje
– Procjenjuju zgradu po zgradu. Svi imaju propisane obrasce koji su razvijeni za procjenu šteta nakon potresa – kazali su u Kalinićevu uredu, čiji su djelatnici na Zrinjevcu, Mažuranićevu i Trgu dr. Franje Tuđmana organizirali i obroke za građane koji se ne mogu vratiti u domove.
Grad je otvorio i besplatnu telefonsku liniju 0800 8805, a svima koji su ostali bez krova nad glavom osigurali su i smještaj u Studentskom domu Cvjetno naselje, kapaciteta 1600 osoba. Sa sastanka državnog vrha također je poručeno kako valja voditi računa da netko u idućim danima ne nastrada od ruševine, a premijer je kazao kako će se u centru osigurati sigurnosni razmak od zgrada te dronovima snimiti situacija.
– Nije realno da ljudi budu na cesti, ali budite izrazito oprezni. Nemamo jamstava što će se zbivati dalje. Ali nemojmo zaboraviti epidemiju koronavirusa, nemojmo si dopustiti da imamo talijanski scenarij – apelirao je Plenković.
Reakcija državnog vrha
Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović
- U ovoj situaciji važno je tko odlučuje i zapovijeda. To su Vlada i Stožer. Sve ostalo možete zanemariti.
Premijer Andrej Plenković
- Ugroza od koronavirusa veća je od ugroze potresa. Moramo svi biti na oprezu, jedinstveni i pribrani.
Ministar Davor Božinović
- Ovo je dvostruka kriza. Postoje protokoli kod potresa, no kad je tu i globalna pandemija, situacija je složenija.