Radovi u gradskim prostorima bivše Hitne pomoći u Draškovićevoj ulici, kojima će Poliklinika za djecu i mladež te gradski Ured za zdravstvo dobiti više od oko 1500 metara četvornih prostora, počeli su u ponedjeljak. To je izazvalo ljutnju uprave Klinike za traumatologiju, koja se godinama baš u tim prostorijama nadala proširiti svoje kapacitete, pa je sudskim putem odlučila zaustaviti radove.
Europski Trauma centar
Uprava bolnice još je prije dvije godine, odmah po iseljenju Hitne, od Ministarstva zdravstva tražila da se s Gradom dogovori i pronađe rješenje poput onoga da Gradu dodijeli zamjenske prostore na nekoj drugoj lokaciji. Do dogovora, međutim, nije došlo, pa se bolnica nada renoviranje zaustaviti do završetka sudskog spora koji zbog vlasništva vode s Gradom.
– Bolnica je suvlasnik prostorija i zbog toga se već godinu dana vodi sudski spor, a nikakvi radovi do okončanja spora ne bi se smjeli odvijati – rekao je dr. Ante Muljačić, pročelnik Traume.
Objasnio je i da gubitkom tih prostorija bolnica ne gubi samo mogućnost proširenja kojim bi se riješile nesnosne gužve, nego i priliku da postane europski Trauma centar.
– Tamo smo planirali sagraditi dnevnu bolnicu i polikliniku za kontrolne preglede, ali i izolirani odjel za koštane infekte koji je nužan u takvom europskom centru izvrsnosti – objasnio je dr. Muljačić.
S druge strane, iz Ureda za zdravstvo, upravi Traumatološke bolnice poručuju da su prostori vlasništvo Hitne, dakle gradski, a dodijeljeni su joj davno, odlukom Skupštine.
– Ako je bolnica suvlasnik prostorija u kojoj je bila Hitna, onda je i Grad suvlasnik Traumatološke – upozorio je upravu bolnice dr. Zvonimir Šostar, pročelnik Ureda za zdravstvo.
Radovi koji su otpočeli omogućit će proširenje Poliklinici za djecu i mladež na dodatnih 1000 metara četvornih, dok će na prvom katu 450 metara četvornih prostora koristiti Ured za zdravstvo.
– Zbog izvrsnog modela Polikliniku za djecu i mladež, koja se brine o najranjivijoj skupini mladih, u rujnu će posjetiti i Vijeće Europe. Predvidjeli su cjelodnevni boravak na poliklinici da bi razmotrili mogućnost da takav model prenesu u Europu – otkrio je pročelnik Šostar.
Nerazumljiv glas protiv
Sramota je, kaže, da osobne ambicije i sitni interesi staju na put zbrinjavanju najosjetljivije skupine mladih - zlostavljane i ostavljene djece.
– Nerazumljivo mi je da netko diže glas protiv poliklinike za djecu, čiju je kvalitetu prepoznao i svijet – naglasio je. Da je proširenje Poliklinike nužno potrebno potvrđuje i njezina ravnateljica Gordana Buljan Flander.
– Ne bih komentirala tko ima razumijevanja, a tko nema. Ja mogu komentirati samo s aspekta struke i zlostavljane djece. Smatram da zlostavljana djeca moraju imati mjesto gdje mogu dobiti sveobuhvatnu pomoć. Nas je prije devet godina bilo 22, sada nas je 32, a zlostavljana djeca zbog preklapanja i nedostatka prostora čekaju na red i po tri mjeseca – ističe Buljan Flander, te dodaje:
– Mi smo jedina ovakva ustanova na ovom području Europe, a iako smo Poliklinika za zaštitu djece grada Zagreba, 50 posto naših pacijenata dolazi izvan Zagreba.
Ekipa koja dovela grad u propast, ............ sad valjda ih treba nagraditi !? ...............