Zaslužan je za „rođenje“ cijelog Novog Zagreba, a Savu je premostio Mostom slobode. Izmjestio je Velesajam iz Savske na desnu obalu rijeke. Za njegovog mandata u gradu su nikle tvornice, sveučilišta, neboderi, a Medvednica je dobila i prvu skijašku žičaru. Samo neki su to stvari koje je postigao Većeslav Holjevac kojeg su zvali vizionarom, graditeljem, a neki bi na to dodali i titulu najvažnijeg zagrebačkog gradonačelnika.
Rođen je u Karlovcu 1917. godine, a umro na današnji dan 1970. prije točno pedeset godina. Za života je bio pisac i političar, a od 1952. do 1962. godine i gradonačelnik Zagreba. Jedna od prvih stvari koje je učini je preseljenje Velesajma na „onu stranu Save“ 1956. godine a uspješno je nakon toga u nekoliko navrata spasio njegovo premještanje u Beograd. A livade koje su tada činile obalu Save pretvorio je u naselja u koja su se doseljavali radnici, zaposleni u tada bujajućoj industriji.
Zagreb je dobio u tom razdoblju dobio institucije poput, Zimskog plivališta Mladost, Instituta Ruđer Bošković, tiskare Vjesnik i zgrade Elektrotehničkog fakulteta, a usto se pripremala i gradnja autobusnog kolodvora i putničke zgrade na Plesu, a stigla je i tramvajska pruga u Držićevu i Šubićevu.Htio je dati život i u područje oko Trnja, pa je preselio gradsku upravu u vijećnicu u Vukovarskoj.
Živio je prvo u Nazorovoj, a onda se preselio na 11. kat zgrade u Sigetu, baš kao i tisuće ljudi koji su se ondje u to vrijeme naselili. Volio je svoj grad i neprestano radio za njega, kazali su u više navrata njegovi članovi obitelji, a sve je radio skromno, bez previše hvalisanja. A čak i kad nije bio na poslu, prijetila se njegova kći Tatjana Holjevac pri obilježavanju njegovog stotog rođedana, svoju bi djecu vozio autom po Zagrebu i tražio zemljišta na kojima može dodatno proširiti današnji glavni grad Hrvatske.
Zagrepčanima je u sjećanju ostao kao jedan od najdražih zagrebačkih gradonačelnika, a tome svjedoči činjenica da je 1994. godine dobio svoj spomenik koji je izradio kipar Zvonimir Gračan i jedini je to spomenik jednom gradonačelniku. Smješten je na aveniji nazvanoj prema njemu, a skulptura gleda preko Mosta Slobode na Novi Zagreb, koji je upravo on stvorio. Osnovna škola u Sigetu od 1970. ponosno nosi njegovo ime, a za njegove zasluge posmrtno mu je 2009. dodijeljena Povelja počasnoga građanina Grada Zagreba.
Partizanu treba srušiti spomenik i zaboraviti ga.