Planovi

Prodali Cascade za 22 milijuna kuna, a tražili 175 milijuna

'17.10.2011., Zagreb, - Zakupci poslovnih prostora trgovackog centra Cascade dobili su obavijest o privremenom zatvaranju centra od 19. listopada. Razlog zatvaranja je dug od pola milijuna kuna prema
16.08.2014.
u 08:51

75 lokala nalazi se u centru koji je otvoren u jesen 2009., no zbog krize zatvoren je krajem 2011., a sada rade samo jedan kafić i garaža

Nekadašnji šoping-centar Cascade u Novoj Vesi, koji je propao još 2011. godine, uskoro bi trebao u obnovu, a za nekoliko dana trebali bismo doznati i kakvu mu je budućnost predvidio novi vlasnik. Naime, Centar je na javnoj dražbi zbog duga većinskog vlasnika (tvrtka Illuminatio) prodan još u veljači ove godine za 22 milijuna kuna, i to iz 15. pokušaja iako se u početku tražilo 175 milijuna kuna.

Kupac Exportdrvo

Novi većinski vlasnik centra je tvrtka Exportdrvo Projekti u vlasništvu Tomislava Marinova koji u suradnji s Crkvom, koja je vlasnik nešto više od četvrtine objekta, dogovara posljednje detalje o budućoj namjeni objekta. I dok novi vlasnik zasad šuti, s Kaptola su neslužbeno potvrdili da bi plan o budućnosti nekadašnjeg šoping-centra trebao biti poznat uskoro. Negirali su i nagađanja da su upravo oni pravi kupac te da je tvrtka Exportdrvo Projekti samo paravan za stjecanje stopostotnog vlasništva nad nekretninom.

– To nije točno jer nama nije cilj da upravljamo cijelim objektom, već da imamo kvalitetnog strateškog partnera koji će nekretninu staviti u funkciju, a ne dopustiti da propada – neslužbeno su komentirali s Kaptola. Istaknuli su i kako cijena od 22 milijuna kuna, za koliko je kupljen većinski udio, nije beznačajna kao što se čini jer u Centru ima mnogo podrumskog i garažnog prostora, dok cijela zgrada zahtijeva temeljitu obnovu, što je znatno utjecalo na konačnu cijenu.

Naime, vrijednost cijelog centra procijenjena je na 179 milijuna kuna, no vlasnika je pronašao tek kada je početna cijena na javnom nadmetanju smanjena na 22 milijuna.

Crkveni muzej?

Inače, Cascade centar bio je namijenjen ekskluzivnijim robnim markama pa svih 75 lokala nije nikada ni bilo zakupljeno.

Centar je radio samo dvije godine, a kako nikada nije ozbiljno ni zaživio, od zatvaranja 2011. nagađa se da bi se ondje mogao smjestiti Crkveni muzej koji se planira osnovati. Tako bi upravo muzejska djelatnost mogla biti budućnost Cascade centra pa je moguće da će građani u Cascade ubuduće dolaziti u razgledavanje crkvene povijesti, a ne u kupnju skupe odjeće i obuće ili pak u elitne restorane.

Gradnja centra stajala je inače oko 40 milijuna eura.

Privremeno ključ u bravu: Zatvara se šoping-centar Cascade?

Komentara 25

MA
MahnitiTapir
10:49 16.08.2014.

Aj, prestani floskulizirat. Ako narod gladuje, neka to riješi sa uzročnikom svoga problema - državom. Država je uhljebila toliko parazita da zbog njih ovi koji stvaraju stvarnu vrijednost u privatnom sektoru, naravno, ne mogu opstati. Ukupno porezno opterećenje je oko je oko 75% (ne, nije greška - bar 75%). Ako ti je plaća 5000kn, bruto2 je 8127 kn. Znači, već tu su oteli 40%. Od tih 5000kn što ti ostane, otmu ti još 20% kroz PDV - znači ostane ti 4000kn (jer pretpostavljam da sa 5000kn sve trošiš na osnovne potrebe). Na gorivu su davanja preko 50%, ako mjesečno spališ dva spremnika goriva, to je cca. 1500kn, pola od toga su davanja, u kojima je cca. 40% udio pdv-a koji smo već obračunali pa je to dodatnih 450kn koje država otme. Sada smo na 3500 kuna koje su zaista tvoje. DA PONOVIM 3500kn od 8127. To je 67% poreza, a još nismo dotakli ostale trošarine (na automobil, alkohol, cigarete, razni "luksuz") izmišljena parafiskalna davanja (HOK, HGK, ZAMP, šume, spomenici, napumpani troškovi javnih poduzeća tipa ZG holding, HEP, Vode i da ne nabrajam dalje). U stvari, malo sam rekao kad sam napisao 75%.

Avatar NenadNikolicZagreb
NenadNikolicZagreb
12:12 16.08.2014.

Uzrok problema je u privatno-crkvenom partnerstvu između Zagrebačke nadbiskupije (Bozanić) i kriminalaca (Zagorec, bivši general). Nevjerojatno je da je kardinal Bozanić između tisuća i tisuća vjernika sposobnih i školovanih građevinskih poduzetnika za partnera Zagrebačke nadbiskupije izabrao geometra s položenim vozačkim ispitom, koji je toliko pokrao za vrijeme rata da je mogao kupiti basnoslovne zgradurine u Austriji i ostaviti još puno toga svojoj trofejnoj ženi. Bozanića takvo krimninalno nebožno ponašanje Zagorca izgleda nije smetalo, već je upravo njega izabrao, njega koji s građevinom nikakve veze nije imao. I naravno, loše izvedeni radovi, falsificirana građevinska dokumentacija, podvala s građevinskim nadzorom, preuski hodnici, niske tavanice, ustajali zrak i loša ventilacija, klaustofobičan prostor nastao zbog prekrajanja projekta. Ovaj prostor nije primjeren za prodajni centar, potrebna je hitna prenamjena i dodatno održavanje. Ovo je spomenik sramote Zagrebačke nadbiskupije, pored preprodaje poklonjene vojarne u Črnomercu koju je država poklonila za Katoličko sveučilište, a Zagrebačka nadbiskupija dala za poslovni objekt. I projekti na zagrebačkom Horvatovcu i vađenje šljunka u Strojarskoj, sve je to Zagrebačka nadbiskupija izvodila s drge strane zakona, u suradnji s partnerima koje je sama odabrala. S kriminalcima. Zašto baš s kriminalcima, u Božje ime? Zašto?

CH
chemica
13:23 16.08.2014.

Zar netko misli da su popovi uložili svoj novac? Što je to par desetaka milijuna kada im je država od potpisivanja ugovora s Vatikanom do sada uplatila milijarde.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije