Radimir Čačić, prvi potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva, projekt Zagreb na Savi, koji mu je jedan od temeljnih kotača za pokretanje investicija, počet će uređivanjem rijeke Save i gradnjom hidrocentrala. Riječ je o postojećem projektu s kojim se nitko desetljećima nije želio uhvatiti u koštac. Trenutačno lista ima više od deset projekata koji su se nakupljali godinama, a javnosti će plan projekta predstaviti kad razjasni kojim će putem krenuti, doznajemo iz Čačiću bliskog izvora.
Novac za zaduženja
Riječ je o dugoročnom, kompliciranom i slojevitom projektu s više partnera – HEP, Hrvatske vode, Grad Zagreb, država, Sisačko-moslavačka i Zagrebačka županija – zbog čega se nikomu nije ni dalo pokrenuti ga. Uređivanje Save podrazumijeva i gradnju četiri hidrocentrale (Drenje, Podsused, Prečko i Zagreb) koje bi proizvodile 610 GWh, odnosno 23 posto potreba Zagreba za električnom energijom. Investicija služi i da Hrvatska poveća obnovljive izvore energije jer do 2020. godine 20 posto energije upravo tako moramo proizvoditi. Čačićeva je ideja da Savu napravi plovnom od Siska do Zagreba. U financiranju više od milijardu eura teškog projekta Čačić se, doznajemo, neće oslanjati isključivo na privatne partnere.
– Ima novca od zaduženja koji nije iskorišten, na što plaćamo kamate. R. Čačića to frustrira i nastojat će taj novac iskoristiti. Za taj projekt nije teško dobiti ni zajam, a s obzirom na to da je riječ o energetici, EU će nam vratiti 80 posto iznosa – objašnjava nam izvor Čačićeve planove. Realnost projekta potvrđuje i njegov prethodnik Đuro Popijač koji je isti projekt stavio u gospodarsku strategiju bivše HDZ-ove Vlade.
Oprez pri uređenju
– Takav projekt zanima financijere, od HBOR-a do domaćih banaka. U HEP-u je već pripremljen veći dio projektne dokumentacije. Treba samo provjeriti što treba obnoviti i dobiti nove – kaže Popijač, koji je imao u planu osnovati tvrtku u vlasništvu Zagreba, države, Hrvatskih voda i HEP-a, a koja bi vodila projekt. Projektom je prije svega predviđena stabilizacija i uređenje vodotoka rijeke Save, a koja je nakon poplave 1964. privremeno riješena gradnjom nasipa. Stratešku važnost projekta Čačić ističe i zbog "oslobađanja" prostora koji će se moći iskoristi. No, Niko Gamulin, urbanist iz Zavoda za prostorno planiranje Zagreba, ističe da se prema postojećem GUP-u uza Savu mogu sagraditi milijuni četvornih metara.
– Ako će se prvo uređivati Sava, treba biti oprezan jer hidrocentrale nisu prošle valorizaciju prostora. Zadiranje u vodotok rijeke može biti nepredvidivo i opasno pa se ne bi trebalo paralelno graditi uza Savu – upozorava Gamulin. Napominje da bi se preko hidrocentrala mogle napraviti ceste, čime bi se izbjeglo skupo ulaganje u mostove.
Fala Bogu, od toga ništa, znači još 20-tak godina će postojati šetalište po nasipu uz Savu.....