Kao mladić izradio je kamenu bistu Jima Morrisona, koja je postavljena na njegovu posljednjem počivalištu na pariškom groblju Père-Lachaise u povodu desete obljetnice smrti. Mladenu Mikulinu, akademskom kiparu i profesoru na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci, vođa benda The Doors bio je velika inspiracija, što zbog strasti prema rock-glazbi, što zato što je ta skulptura obilježila i rasplamsala njegovu karijeru. Prije 33 godine ukradena je, a Mikulin je u međuvremenu izradio još dva Morrisonova portreta, gipsani model za brončanu bistu te brončanu posmrtnu masku. Želja mu je da bista legendarnog glazbenika jednog dana ponovno osvane na grobu u Parizu, a oba se djela mogu vidjeti, ali i opipati, na izložbi u Muzeju grada Zagreba. Nazvana je “Dodirom do umjetnosti”, otvorena je do 5. rujna, a sadrži još 14 Mikulinovih skulptura te priče koje se kriju iza svake od njih.
Priče i na Brailleovu pismu
Svoje emocije umjetnik, objašnjava autorica koncepcije izložbe Vesna Leiner, prenosi na materijal u kojem stvara, a dodirom to svi mogu osjetiti.
– Želja nam je bila napraviti izložbu dostupnu svima. Zato je dvojezična, na engleskom i hrvatskom, a priče su izložene i na Brailleovu pismu. Spustili smo postamente na kojima su skulpture kako bi ih svi mogli doživjeti dodirom, od osoba koje ne vide do onih koji su u invalidskim kolicima. Bit će i vodstava na znakovnom jeziku, uvećana su slova sadržaja za slabovidne i postavljen veliki ekran s 3D prikazom skulptura – kaže V. Leiner.
Svi su eksponati u prizemlju muzeja, osim 180 centimetra široke skulpture Miroslava Krleže koja je izdvojena u sjevernom dijelu dvorišta. A u postavu su i skulpture književnika Dragutina Tadijanovića i Marka Marulića, prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana, glumice Ene Begović, pokojnog zagrebačkog gradonačelnika Većeslava Holjevca, kardinala Alojzija Stepinca, ratnog izvjestitelja Siniše Glavaševića...
Uvjet generala Bobetka
– Neke od ljudi čije sam skulpture izradio imao sam čast upoznati, poput generala Janka Bobetka. Postali smo prijatelji u Domovinskom ratu. Svidjela mu se ideja da ga portretiram, ali imao je jedan uvjet, rekao je: “Želim da mi se ne naprave činovi, samo oznaka hrvatske vojske na kragni. Svi smo mi jedno”. To govori koliko je bio jednostavan – prisjeća se Mikulin.
Poznavao je i doajena hrvatskog motociklizma Vilka Severa, kojem je također izradio bistu, koja se nalazi na njegovu grobu na Mirogoju. Za neke je radove i nagrađivan, a spomenikom fra Grgi Martiću osvojio je prvo mjesto na natječaju koji je 1993. proveo Grad. Spomenik u bronci postavljen je u Martićevoj, a na izložbi se predstavlja gipsana glava.