Čistoća i dalje odbija suradnju s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost pa stoga kreće u realizaciju vlastita projekta. No, nabavom novih kontejnera i kanti problemi razvrstavanja otpada neće biti riješeni.
Melčić vs. Mladineo
Marko Melčić, direktor Čistoće i dalje stoji iza tvrdnji kako je projekat Fonda preskup i kako se takva investicija ne isplati, što je opovrgnuo Vinko Mladineo, Direktor FZOEU-a. Melčić tvrdi kako bi uvođenje novog, modernijeg sustava prikupljanje nepovratne ambalaže Grad u prvih šest mjeseci koštalo oko 7,5 milijuna kuna.
Tako bi se, kaže Melčić, samo na edukaciju građana potrošilo oko pola milijuna kuna.
- Na vrećicama su slike svih polimera koje će građani ubacivati tako da nema govora o dodatnim troškovima - replicirao je direktor Fonda.
Prema podacima iz čistoće distribucija besplatnih vrećica koštalo bi više od tri milijuna kuna, no i na tu tezu spremno je reagirao idejni vođa Fondova projekta.
- Vrećice za Čistoću nisu trošak jer se mogu dok se odvozi smeće građanima jednostavno ubaciti u poštanske sandučiće ili slično, tako da ta tvrdnja ne stoji - odlučan je Mladineo.
No, Čistoća je već razradila zamjenski projekt, vrijedan 10.740.300,00 kn bez PDV-a.
“Poboljšanje cjelovitog gospodarenja otpadom u Gradu Zagrebu” kako je nazvan poduhvat još je u začecima pa stoga nije jasno kada će se ispuniti zakonske obaveze koje su stupile na snagu 1. siječnja ove godine i koje predviđaju da se mora naplate komunalne naknade u buduće obračunavati prema volumenu. Isto tako nejasno je gdje će se na uskim gradskim ulicama smjestiti žuti kontejneri kapaciteta 1100 litara jer mjesta nema.
Dodatni troškovi
Mladineo smatra kako Holdingova podružnica građanima svjesno uskraćuje mogućnost uštede novca.
- Građani će prisiliti Čistoću da organizira sustav prikupljanja ostalih polimera putem vrećica jer će uostalom tu istu uslugu morati platiti prema novom načinu naplate koji se obračunava po volumenu - kazao je.
Tu valja napomenuti kako bi odvožnja nepovratne ambalaže bila u potpunosti besplatna jer bi se ponovno iskoristila radi prerade u sirovinu ili gotov proizvod.Tako je već sada u 220000 kućanstava prikupljeno oko 1500 tona plastike vrijedne 7,5 milijuna kuna.
PVC: Zagrebova Čistoća neće Mladineove vrećice
Marko Melčić, direktor Čistoće i dalje stoji iza tvrdnji kako je projekat Fonda preskup i kako se takva investicija ne isplati, što je opovrgnuo Vinko Mladineo.
Komentara 4
- Na vrećicama su slike svih polimera koje će građani ubacivati tako da nema govora o dodatnim troškovima - replicirao je direktor Fonda. A gdje su slike takvih vrećica? Tko ih je napravio? Tko ih je platio? Na slici je je žuti mrežasti kontejner koji je maknut s ulice zbog zabrane skupljanja plastičnog otpada koji nije PET sastava. Koliko je to koštalo građane? Razmislite i o ovom: zbog čega su u zagrebu kupovali kante jedne boje kad u svijetu postoje kante različitih boja, a cijena im je identična Mogli su kupiti kante raličitih boja i postaviti ih na ulice te polako građanima, putem medija, bez posebnih troškova papira ili bilo čega drugog, objasniti da kanta određene boje služi za određeni otpad. Ovako idiotskim ponašanjem debilnih samozvanih stručnjaka, uvrijediti se može samo potpuni politički poltron, stvaraju se bespotrebni troškovi taozvane edukacije građana, a u stvarnosti se ne želi niti slučajno pokrenuti stvar s mrtve točke. Zbog čega? \"Čistoća\" u Zagrebu plaća braći koja zatim razvrstava otpad kojeg prema ovakvim zakonima \"Čistoća\" mora prikupljati s javnih površina i predavati braći koja ga zatim naplaćuje zbog recikliranja. Komplicirano? Četiri tvrtke u Zagrebu zarađuju na gradskom smeću, a sve nevolje oko smeća mora podnositi \"Čistoća\". Javna tajna, jer objavi li se to netko može ostati bez glave. I ovo može završiti kao brisano od administratora. Zašto? Zato što je preblizu istine. Građani Zagreba plaćaju braći preko računa \"Čistoća\". To je omogućila marina matulović dropulić putem lukavo napravljenih zakona o zbrinjavanju otpada. Jeste li zaboravili kako smo svojevremeno imali vrećice pred kućama? Sad ih ponovo pokušavaju uvesti pod pričom da se ako radi u svijetu.
Mladineo smatra kako Holdingova podružnica građanima svjesno uskraćuje mogućnost uštede novca. laže koliko je težak i star. Zagrebačka \"Čistoća\" je prvi projekt o razvrstavanju otpada napravila davne 1987. godine. Onda su političari preuzeli vlast i rekli da projekt nije uspioio zbog građana. A političari nisu htijeli kupiti, dati novac, kamione koji bi razvrstan otpad u kućanstvu odvojeno odvozili. Umjesto toga su podijelili građanim crne vreće i zaradili na prodaji. Kad su građani shvatili da ne moraju smeće stavljati u kupljene vrećice, već ih mogu bacati u dobivene po trgovinama, političari su odlučili kupiti kante, samo sad jednobojne. Zbog čega? Jer su došli iz kulture u kojoj se smeće baca kroz prozor pa nisu, i još uvijek nemaju, imali pojma što znači razvrstavanje otpada. Da divljaci su zavladali civiliziranim odlaganjem otpada, jer su gledali serijal \"Soprano\" pa shvatili kako se tu dobro zarađuje bez imalo truda. I tako po Zagrebu vlada poslovanje viđeno u televizijskoj seriji, a napadaju službenu tvrtku. Prema onoj narodnoj -napad je najbolja obrana. A službenik mora šutjeti da se ne probudi s konjskom glavom u krevetu.
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
grgo03 - što je istina? To da fali 9.000.000 kuna \"čistoći\", jer su im uzeli za nešto drugo bez njihovog slaganja stakvom \"preraspodjelom\"? Ili to da se \"čistoća\" ne bavi otpadom građana Zagreba, već isključivo transportom od ulične kante i kontejnera do odlagališta poznate braće kojim mora plaćati istovar na njihovom zemljištu?