Roditelji djece koja su upisana u privatne i vjerske vrtiće u Zagrebu okupljeni u inicijativi Rodtelji zajedno poslali su otvoreno pismo gradonačelniku Milanu Bandiću, predsjedniku Gradske skupštine Darinku Kosoru i pročelniku Gradskog ureda za obrazovanje Ivici Lovriću. Traže da se odustane od prijedloga o sufinanciranju privatnih i vjerskih vrtića.
Tim bi prijedlogom, kao što je Večernji list već pisao, Grad djeci plaćao samo vrijeme provedeno u vrtiću, točnije, za sve dane kad su izostali odbio bi se sufinancirani dio.
- Osim što prijedlog ozbiljno dovodi u pitanje poslovanje privatnih i vjerskih vrtića i s time i boravak naše djece u tim ustanovama, navedeni prijedlog je i direktni atak na budžete i standard naših obitelji, pišu roditelji.
Smatraju da se tim prijedlogom izravno diskriminira njihovu djecu iako već plaćaju "višestruko skuplju cijenu predškolskog odgoja nego u gradskim vrtićima koji su prekapacitirani i nema ih dovoljno, pa je upis djece u privatne i vjerske vrtiće nužna potreba, a ne stvar luksuza".
Cijena mora biti fiksna
Strahuju da će cijena koju će morati plaćati za vrtić svakog mjeseca biti drugačija i što nije logično, veća ako dijete manje bude boravilo u njemu. Najavu da će razliku u iznosu koji sufinancira Grad Zagreb snositi oni sami komentiraju:
- Time se izravno diskriminiraju naša djeca jer se ista pravila neće primjenjivati na gradske vrtiće.
Grad je pak najavljeni potez pravdao argumentom da su neki privatni vrtići manipulirali sredstvima (prikazivali nerealan broj djece u vrtiću) no roditelji vjeruju da Gradski ured ima mogućnost u svakom trenutku izvrši uvid u svu dokumentaciju vrtića na licu mjesta, provjeri prisutnost djece i kontrolira rad vrtića na sve načine.
Bolja kontrola prihoda roditelja
- Ukoliko se kod nekih vrtića utvrdi neistinito prikazivanje podataka, samo oni trebaju snositi posljedice, a ne mi roditelji i naša djeca, poručuju.
Smatraju da bi se najveće uštede proračunskog novca ostvarile boljom kontrolom izračuna prihoda po članu zajedničkog kućanstva, koji je temelj za izračun sudjelovana roditelja u ekonomskoj cijeni vrtića.
- U ovom segmentu su do sada bile moguće brojne manipulacije te smo u praksi svjedoci situacija da vrlo imućne obitelji plaćaju najnižu cijenu sudjelovanja u programu, jer u Izjavi o članovima kućanstva jednostavno ne navode jednog od roditelja koji ima velike prihode. Razliku snose svi koji plaćaju poreze i prireze u Zagrebu. Stoga se nadamo da će ovaj prijedlog biti odbijen te da će se pronaći zadovoljavajuće rješenje u interesu jednakih prava za svu djecu Grada Zagreba, pišu roditelji.
Reagirala je i udruga "Vrtić za sve". Smatraju kako bi prijedlog trebalo povući i navode da još uvijek postoje bitniji problemi, a to je prije svega nedostatnih kapaciteta vrtića.
Udruga se zalaže za to da pravo na adekvatan smještaj u vrtićima imaju sva djeca, a ne samo ona čija će obiteljska imovinska kartica to dozvoljavati, poručuju i predlažu da se osigura centralni informacijski sustav kontrole kojim bi se moglo brzo i jednostavno pratiti stanje u svim vrtićima Grada Zagreba (privatnim i vjerskim).
Samim time broja djece po skupinama, uvjetima upisa djece te financijski pokazatelja vezanih za poslovanje vrtića. Grad Zagreb trebao bi poticati privatne inicijative koje su puno fleksibilnije u pružanju usluge te mogu dodatno povećati vrtićke kapacitete bez većeg ulaganja Grada, kažu u udruzi Vrtić za sve.
Ovo je greška,nema šanse da Milan Bandić to dopusti.