Uskoro, 14. studenog, navršit će se 180 godina od rođenja našeg književnika Augusta Šenoe. I uoči te značajne obljetnice prošlog je tjedna na pročelju jedne kuće u samom centru Praga, na Karlovu trgu, otkrivena spomen-ploča Augustu Šenoi jer je on na tom mjestu živio kao podstanar studirajući na Pravnom fakultetu Karlova sveučilišta.
Vlasnica rekla može
– Inicijativa da se u Pragu postavi spomen-ploča Augustu Šenoi došla je od Hrvatsko-češkog društva i njihova predsjednika Marijana Lipovca. Naime, Šenoa je u Pragu živio od 1859. do 1865., za vrijeme studija prava na Karlovu sveučilištu. Tijekom tog vremena stanovao je na više adresa, a iz njegovih bilješki uspjela sam pronaći da je to bilo na najmanje pet praških adresa. Jedna od njih je i ova u samom centru Praga. Odluka da se spomen-ploča postavi baš na toj adresi donesena je zato što je ta kuća sada u privatnom vlasništvu jedne žene koja je odmah dala suglasnost. No kuća u kojoj je Šenoa doista stanovao srušena je krajem 19. stoljeća tako da se spomen-ploča zapravo sad nalazi na mjestu kuće u kojoj je Šenoa živio – kazala nam je Jasmina Reis, članica obitelji Šenoa i voditeljica muzeja “Kuća Šenoa”. Izradu dvojezične spomen-ploče s natpisima na hrvatskom i češkom jeziku financirao je Grad Zagreb.
Obitelj mu iz Časlava
Otkrili su je pak hrvatska veleposlanica u Češkoj Ines Troha, zastupnik češke i slovačke nacionalne manjine u Saboru te izaslanik gradonačelnika Zagreba Vladimir Bilek, Marijan Lipovac i Jasmina Reis. Nakon prigodnih govora, Danica Vukelić, dopredsjednica Udruge umjetnika August Šenoa, pročitala je fragmente iz Šenoine pripovijetke “Prijan Lovro” čija se radnja odvija u Pragu za vrijeme Šenoinih studentskih dana.
– Otkrivanje ove spomen-ploče znači nam jako puno jer je to dokaz da Šenoa nije zaboravljen ni izvan naših granica – naglasila je Jasmina Reis dodavši da su tom prilikom posjetili i češki gradić Časlav iz kojeg potječu Scheynoche, preci Augusta Šenoe s očeve strane.
Kamo sreće da su svi Hrvati porijeklom Česi