Nisu ostavili ni trag

Sjećate li se da su i oni prodefilirali Skupštinom?

Ana Lederer i Ana Rucner
Foto: Marko Lukunić/Pixsell
1/8
03.02.2019.
u 08:10

Često se u mijenjaju tabori, ali se još češće napuštaju zastupničke klupe. Neki nestanu a da traga ostavili nisu...

Sjećate li ih se? Iskreno, ni mi. Prodefilirali su Gradskom skupštinom, neki ostavivši neznatan, većina nikakav trag, a spomene li se bilo koje od imena koje je od posljednjih lokalnih izbora privremeno sjedilo u Ćirilometodskoj 5, šansa da će ih se netko sjetiti, a da ih nije čuo u nekoj drugoj priči, minimalne su.

Izdržali ni godinu dana

– Ova me predstava vrijeđa – što misli o tadašnjim igrokazima gradonačelnika Milana Bandića i Neovisnih za Hrvatsku u vezi s promjenom imena Trga maršala Tita rekla je, a i napisala na majici u ljeto 217. tada najmlađa skupštinska zastupnica Iva Kvakić iz stranke Za grad. Uvrijedila se jako ili ju je sve skupa prestalo vrijeđati, tko će ga znati, pa je “odradila”, nakon konstituirajuće, još svega dvije sjednice prije nego što je zatražila zamjenu. Njezinu je poziciju u vijećnici već tri mjeseca nakon izbora preuzeo kolega joj Svibor Jančić, a ona se odlučila posvetiti “profesionalnom angažmanu u Zadruzi za etično financiranje, kojoj je jedan od ključnih projekata osnivanje prve etične banke u Hrvatskoj”. Jančić će joj biti dostojna zamjena, objasnila je kad je odlazila jer baš joj je on pomagao da se i sama priprema za sjednice. Ove obje na kojima je bila. Nije Iva Kvakić, međutim, ipak bila ta koja se u redovima zastupnika zadržala najkraće.

Redatelj Branko Lustig pojavio se na konstituirajućoj sjednici, ali ga je odmah zamijenio neurokirurg Vjekoslav Jeleč, koji je u Skupštini bio mjesec dana prije nego je izabran za pročelnika Gradskog ureda za zdravstvo, a na njegovo je mjesto došao Darko Katuša. Sva trojica nestranački, ali iz redova i s liste gradonačelnika Milana Bandića. Iz istih je klupa bila i violončelistica Ana Rucner, koja se u gradskom parlamentu zadržala nešto manje od godinu dana, a od lanjskog svibnja mijenja je Natalija Prica, stomatologinja i bivša misica. Obje vrlo specifične zastupnice su to jer nijednu sjednicu ni jedna ni druga propustila nije, a ukupno su se, u 19 dosadašnjih zasjedanja, za riječ javile – nula puta. Svakako aktivniji bili su Mate Kapović i Katarina Peović Vuković, oboje iz Radničke fronte, nakon kojih je u Ćirilometodsku stigla Miljenka Ćurković iz iste stranke, a mijenjanje ovih zastupnika najmanje je neuobičajeno jer oni su u samom startu najavili kako će im skupštinska pozicija biti rotirajuća. Da će je, međutim, napustiti, primjerice, Sandra Švaljek ili Darinko Kosor, malo se tko nadao. Tim više što su na lokalnim izborima nastupili zajednički. Švaljek je željela postati i gradonačelnica, a kasnije onda ipak zaključila kako joj je najbolje da istupi iz vlastite stranke i prihvati dužnost zamjenice guvernera HNB-a.

– Prihvatila sam to kao profesionalni izazov i novu veliku odgovornost – prošlog je srpnja rekla Sandra Švaljek pa zahvalila svima koji su je podupirali “u nastojanju da naš voljeni grad dobije vlast kakvu zaslužuje”. Nije da taj cilj nije ostvaren, reče Švaljek, jer sve što je ona radila, istaknula je, “sigurno će ostaviti traga”. Je li ostavilo, nismo baš sigurni, ali ono što znamo sigurno jest da je s Gornjeg grada, barem iz gradske politike, otišao i partner bivše dogradonačelnice, HSLS-ovac Darinko Kosor, koji je to objasnio činjenicom da mu se sve “zgadilo”.

Ni pitanja ni replike

Otišao je i Davorin Karačić iz Neovisnih za Hrvatsku, što je ujedno i najnoviji odlazak, ali on se ionako u zastupničkim klupama našao jer je kolegica mu Ana Lederer neko vrijeme bila pročelnica Gradskog ureda za kulturu. Nisu odlazili skupštinari samo iz institucije, već i iz jednog kluba u drugi, pa je nekadašnji SDP-ovac Radenko Tomić prešao Bandiću, dok su mu Jozo Milićević, Ilija Ćorić i Miroslav Polovanec digli ruku za ovogodišnji proračun.

Upravo statistika sudjelovanja u radu Skupštine potonje dvojice zgodan je podatak jer je, primjerice, Polovanec lani bio na svih 11 sjednica, ali se nijednom nije javio za riječ, nije sudjelovao niti u jednoj raspravi, pitao nije ništa, a nije imao ni repliku. Ćorić je raspravljao jednom. Za usporedbu, rekorder u 2018. je Tomislav Tomašević iz Zagreb je naš, koji je isto bio na svih 11 sjednica, a raspravljao je 81 put te se 56 puta javio za repliku.

>> Ovo su crne prometne točke u Zagrebu i okolici

Komentara 1

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije