Povodom dana Grada, jedna od najčešćih čestitki koje Zagrepčani jedni drugima šalju u inboxe telefona je videospot prepjeva pjesme "Serbus dragi Zagreb moj" Dragutina Domjanića u izvedbi Željka Pervana kojim je 1989. proročanski najavljeno kulturno propadanje i 'seljačizacija' hrvatske metropole koje je još uvijek u tijeku.
Povodom Dana grada, detalja sa snimanja prisjetio se redatelj spota Vinko Grubišić.
-"Serbus Zagreb" najgledaniji je spot iz bivše Jugoslavije svih vremena, emitirao se više milijuna puta na brojnim televizijama diljem regije. S jedne sam strane sretan i ponosan što smo ga snimili, s druge mi je teško vjerovati da se naše zlokobno proročanstvo ostvarilo i da je sve ono s čim smo se šalili, već dugo oko nas. Ta je plima stigla do naših obala i teško da će otići tako skoro- započinje svoju priču Grubišić.
Spot je svoju premijeru imao 1989. u Beogradu na festivalu Šoder liste jer se time željela izbjeći mogućnost cenzure. Reakcije su, kaže, bile senzacionalne.
-Dio publike bio je oduševljen što je takva glazba konačno stigla u Zagreb, dok je drugi dio shvatio sarkazam. Slično je bilo u Zagrebu. Kada smo ga vrtjeli na OTV-u često smo dobivali ogorčena pisma da smo se prodali- smije se Grubišić.
"Serbus" je, nastavlja, snimljen za dva i pol dana, a producirao ga je Loren Mrkušić koji već dugo djeluje u Londonu.
-Za potrebe snimanja spota, dobili smo na raspolaganje policijski helikopter u kojem smo snimatelj Dejan Bjelinski i ja obletjeli čitav grad. Viseći sa skije snimali smo Pervana kako urla na vrhu Zagrepčanke što je također metaforično. Bilo je zastrašujuće- prisjeća se.
Ideja za Serbus, nastavlja, došla mu je kada je sjedio u jednom restoranu u blizini Marije Bistrice i primijetio da jukebox vrti samo hitove narodne glazbe.
-Tada sam radio kao urednik kulture na Stojedinici i nisam mogao vjerovati da u srcu Zagorja slušam folk, tada se te pjesme još nisu ni zvale cajke, a taj sam repertoar dobro upoznao služeći vojni rok u JNA. Imao sam i poduzetnički posao, snimao sam svadbe pa mi je sinula ideja da snimimo skeč- navodi.
Odmah je ideju predložio Željku Pervanu koji je u emisiji zločesta djeca snimio skeč u kojem kajkavske popevke pretvara u folk.
-Naš prijatelj iz Dubrave Miroslav Valter, genijalni glazbenik osmislio je glazbenu podlogu koju smo snimili u višekanalnoj režiji OTV-a i radija 101 i napravili song. Onaj vanhalenovski gitaristički rif malo je remekdjelo Dražena Buntića koji je također iz Dubrave, a jedna od glavnih plesačica u spotu je Snježana Abramović, kasnije dugogodišnja ravnateljica Zagrebačkog kazališta mladih- navodi članove ekipe iz spota.
U njemu se, odjeven u šestinsku narodnu nošnju pojavljuje i sam Grubišić, u društvu Zuhre i Nine Bantića,članova Zločeste djece. A za fanove nezaboravnog spota, Grubišić otkriva dobre vijesti.
-U suradnji sa Željkom Pervanom pripremamo novu, ultimative fight final terror verziju - najavio je Grubišić, no detalje za sad nije htio otkrivati.
Seljacizacija je krenula u dva vala, budimo realni 1945 i 1990. i kontinuirano traje od pada austro ugarske. Pogledajte kako je uništena stara jezgra u centru Zagreba, novodeseljenici niske higijene useljeni u kuće Zagrepčana 1945. nemaju navike rada, održavanja, smisaoo za arhitekturu i ljepotu.