U šezdeset gradskih i jedanaest privatnih vrtića u Zagrebu u tri godine pregledano je gotovo 16 tisuća četverogodišnjaka, od kojih je 3452 upućeno na Kliniku za očne bolesti, a kod njih je 910 utvrđena – ambliopija. Riječ je o slabovidnosti, koja za dugotrajnu posljedicu može imati i sljepoću.
Ne liječi li se u najranijem razdoblju razvoja života djeteta, slabovidno oko više neće moći povratiti dobar vid.
Upravo zahvaljujući suradnji Grada Zagreba i Kliničke bolnice Sveti Duh, jučer su predstavljeni rezultati jedinstvenog projekta iz dječje oftalmologije “Ambliopija u četverogodišnje djece grada Zagreba”.
Test na blizinu i daljinu
Prema riječima stručnjaka, više od 90 posto djece kojima se otkrije slabovidnost u vrtićkoj dobi može se posve izliječiti do sedme godine.
– Pregled obavljamo kod četverogodišnjaka jer su ta djeca dovoljno velika da mogu surađivati na pregledima, a dovoljno mala da bi im se stigla još razviti vidna kora velikog mozga, čiji se razvoj smatra praktično završenim u sedmoj godini života – objasnio je Mladen Bušić, predstojnik Klinike za očne bolesti KB-a Sveti Duh, koji vodi ovaj projekt u suradnji s liječnicom Mirjanom Bjeloš Rončević.
Projekt je terenski odradio tim od dvadesetak liječnika, no porazna je brojka od pet posto roditelja koji nisu pristali na pregled.
– Ovo je jednostavan, nekontaktni pregled koji izgleda poput dječje igre. Klinci čitaju naše testne tablice sa simbolima zatvarajući svako oko pojedinačno, a testira ih se i na blizinu i na daljinu. Roditeljima je to teško primijetiti, pa pretpostavljamo da ovih pet posto smatra kako je vid njihove djece u redu te da nema potrebe za pregledom – kazao je Bušić.
Bit će obvezan
Liječenje se provodi nakon pregleda vidne oštrine i utvrđivanja dioptrije.
– Djeca obvezno nose naočale, a tijekom liječenja stimuliramo razvoj vida na slabovidnom oku – dodala je oftalmologinja Mirjana Bjeloš Rončević.
Ukupna je vrijednost projekta, koji se provodi već tri godine, oko 750 tisuća kuna.
– Naš je konačni cilj da Ministarstvo zdravlja dijelom izmijeni mjere zdravstvene zaštite i u njih uvrsti kao novu mjeru obvezu pregleda vidne oštrine četverogodišnjaka – poručio je Mladen Bušić, dok su iz resornog ministarstva poručili kako su izmjene u tijeku.
Pročelnica Gradskog ureda za zdravstvo Mirna Šitum najavila je da će Grad i dalje provoditi projekt u dječjim vrtićima sve dok spomenuta mjera ne bude na snazi.
Bravo. Takvi projekti su na dobrobit svih građana. Tako se radi. Koga boli za glupe fontane i zlatne zahode. Ulagati da bi Ljudi živjeli bolje, zdravije, kvalitetnije. Više državnih/gradskih staračkih domova, više vrtića, škola. još bolji javni gradski prijevoz - - nemamo svi automobile - jeftinije ulaznice za muzeje i galerije, za koncerte, više jeftinih programa po kvartovima - gimnastika, pilates, ping-pong, judo...više ljudskog druženja bez glamura i sprenevedanja......manje "derneka" na Trgu, manje vašara po gradu....