Družila se sa Svetim Franjom Asiškim i s njime je na početku 13. stoljeća osnivala prve prosjačke redove. Sveta Klara Asiška danas je svetica zaštitnica medija i istine, a po njoj je ime dobilo i jedno zagrebačko naselje gdje se svake godine 11. kolovoza održava Klarinje.
Na veliku feštu u Svetoj Klari svi su dobrodošli,a bogat kulturno- umjetnički program zna potrajati do ranih jutarnjih sati. Centralna je proslava započela danas u 17 sati Danom otvorenih vrata DVD-a Sveta Klara gdje su održane radionice face paintinga, a oni najmlađi mogli su naučiti kako postati vatrogasac na jedan dan.
Dan otvorenih vrata imali su i umirovljenici Svete Klare koji su održali etno izložbu tradicijskog turopoljskog nakita koji sami izrađuju. Nastup KUD-ova započeo je u 19.20 nakon svete mise u župnoj crkvi Svete Klare. Nastupili su Zajednica KUD-ova Klinča Sela, KUD Lađevčani, KUD Vrhovje župe, Posavski zavičajni klub Derventsko kolo te Plesni klub A i svetoklarske mažoretkinje.
Na fešti se moglo i dobro prizalogajiti. Vješte ruke svetoklarskih domaćica pripremile su pečeni odojak, medenjake, fritule, gulaš i kolače koji su se mogli kušati po povoljnim cijenama. Na obližnjem štandu mogao se kupiti i sir OPG-a Kolarić iz mjesta Bobovac iz Sisačko-moslavačke županije.
-Prvi put smo na Klarinju i super je. Nakon potresa, tržište nam se smanjilo pa smo preselile u Zagreb. ljudi nas ovdje već znaju pa rado kupuju naše proizvode- kažu nam mama i kći Petra i Sandra Kolarić te nas nutkaju finim kravljim sirevima koje pripremaju. Malo dalje pak okupljene klince trikovima podučava mađioničar Vladimir.
-Stanka u koroni dobro mi je došla pa sam smislio puno novih trikova. Danas radim figure od balona jer tko ne voli šarena balone - kaže nam on. Centralna svetoklarska ulica šarenila se danas ne samo zbog balona, šećernih vuna i suvenira već i od narodnih nošnji lokalnih folklornih društva. Najslađi par bili su svakako Marta i Ivan. Ona je odjenula kupinečku nošnju, a on onu iz Zdenčine.
-Kupinčani za sebe kažu da su ovdje otkako je svijeta i vijeka. Zdenčina je pak nastala 1562. kada su ovamo pobjegli stanovnici Bihaća nakon turske opsade pa je naša nošnja drukčija- objašnjava Ivan.
Upravo je u tome tajna Svete Klare. Od pamtivijeka, ona prima sve koji se ovamo dosele i asimilira ih da zavole tradicijske turopoljske običaje, priča nam Ilija Bikić, jedan od organizatora Klarinja. I sam je 1991. ovamo došao iz Vojvodine, no Svetu Klaru smatra svojim jedinim domom.
-Ja sam vam najbolji primjer dotepenca koji je postao domaći. Djelovanjem kroz KUD sada one koji ovamo dolaze baš kao što sam i ja nekada došao, nastojim asimilirati i naučiti da i oni zavole Klaru kao što sam je i ja zavolio - govori Ilija čije je KUD ušao među tri najbolja amaterska folklorna društva u Zagrebu. Ove je godine proslava specifična jer su ostali bez financijske potpore Grada Zagreba, no pronašli su način da se pokrpaju.
-Zahvaljujući dobrim srcima Klarana, uspjeli smo organizirati. Neki su donirali novac, drugi pak odojak, kolače, hranu, razglas, zvučnike, binu... Sve smo uspjeli složiti zahvaljujuć donacijama i jako smo sretni zbog toga- veselo će Ilija. Sveta Klara u naselju se štuje već više od 600 godina, otkako je ovdje izfgrađena crkva.
-Običaj Klarinja obnovili smo prije 27 godina s ciljem da očuvamo staru turopoljsku tradiciju naših baka i djedova-objašnjava Gordana Herceg, ravnateljica Podružnice umirovljenika Sveta Klara- Čehi. I uspjeli su u tome, ponosno će ona, iako se u zadnjih dvadesetak godina ovo mjestašce na rubu grada ubrzano urbanizira, a ovamo se, useljavaju novi stanovnici koje starosjedioci prihvaćaju s velikim veseljem.