Nazivaju ga referendumom koji je podijelio Hrvatsku, a i pet dana nakon što je prošao, građani uz kavu govore o njemu. Zagrepčani, koji su u 13 od 17 gradskih četvrti glasovali “za” ulazak definicije braka kao zajednice muškarca i žene u Ustav, mnoge su iznenadili svojim izborom jer se smatralo kako će upravo metropola “disati protiv”.
Kod Bandića “protiv”
Četvrti Donji grad, Gornji grad – Medveščak, Trnje i Novi Zagreb – istok, prema podacima koje je obradio Institut sinergije znanosti i društva, jedine su koje su većinski zaokružile da ne žele izmjenu Ustava, dok su Sesvete sa 76,32 posto i Brezovica sa 77,4 posto prednjačile u želji da u Ustav ipak uđe nova odredba. “Za” je bio i zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, koji je svoju glasačku dužnost obavio odmah ujutro, u svojoj 156. izbornoj jedinici u Njegoševoj ulici. Međutim, ta izborna jedinica, prema konačnim rezultatima, ipak je bila protiv izmjene Ustava, i to sa 53,45 posto. “Protiv” se glasovalo i na izbornim jedinicama većine političara, što gradskih, što državnih, ali i na mjestima gdje su svoje stavove iznijele neke javne osobe. Izborna jedinica premijera Zorana Milanovića u Krajiškoj ulici bila je “protiv” sa 59,13 posto, čemu je pridonio i njegov glas, a isti ishod bio je i u Palmotićevoj, na mjestu na kojem bira predsjednik Ivo Josipović.
Kod Severine “za”
Kod predsjednika Sabora Josipa Leke također je većina bila “protiv”, kao i u izbornim jedinicama nezavisne zastupnice Jadranke Kosor, predsjednika Gradske skupštine Darinka Kosora, njegova potpredsjednika Davora Bernardića te predsjednice Ustavnog suda Vesne Omejec.
Iako su zagovarali promjenu Ustava, šefa HDZ-a Tomislava Karamarka te Željku Markić iz Inicijative koja je i pokrenula referendum, ljudi iz njihovih izbornih jedinica “nisu slušali” te su većinski odabrali “protiv”. Osobe iz javnog života poput Mile Kekina došle su na svoje jer njihove izborne jedinice glasovale su u skladu s njihovim stavovima. Na Kozjaku, u izbornoj jedinici pjevačice Severine, koja je provodila i svojevrsnu kampanju “protiv”, glasovalo se “za”.
Građani više referendum niti ne spominju, nego ga novinari forsiraju. Da li je to bijes radi toga što je izglasano ZA ili je to preodgoj kojeg su zapovjedili Josipović i Opačić zapravo nije važno. Važno je što se i dalje piše o tome, umjesto da se piše o ekonomskoj katastrofi u koju nas je ova vlada dovela, o podjelama koje je ova vlada izazvala, o daljnjem zaoštravanju situacije koju ova vlada forsira, o novom ustavu gdje žele ograničiti demokraciju, o novom zaduženju, itd, itd...