Velikan hrvatske politike Stjepan Radić trebao bi do polovice iduće godine dobiti svoj mauzolej na Mirogoju te biti preseljen iz arkada gdje počiva s još sedamdesetak značajnih povijesnih osoba.
Gradnja grobnice – spomen-obilježja s jedne je strane financijska zasluga pokojnog pjesnika Zvonimira Kulundžića, čija sredstva oporučno ostavljena podizanju mauzoleja leže u banci već četrdeset godina i samo glavnica bez kamata trenutačno iznosi 1,2 milijuna kuna.
Veliki poštovatelji
Pokojni pjesnik 1971. godine, u jeku hrvatskog proljeća, počeo je prikupljati donacije za Radićevo posljednje počivalište.
Osim donacija, pjesnik je novac prikupljao prodajom svoje knjige “Živi Radić”, a nakon što je obitelj hrvatskog političara odbila sudjelovati u gradnji počivališta Stjepana Radića, pjesnik Kulundžić oporučno je novac ostavio budućim naraštajima voljnih udovoljiti njegovoj želji.
No, hvatanje u koštac s oporučno ostavljenim sredstvima u banci, idejnim rješenjima, dozvolama za gradnju te prije svega prihvaćanju ideje da Radić dobije svoj mauzolej u Zagrebu prije pet godina primio se poznati majstor stolarija - obrtnik Tomislav Viduka, čiji su djed, otac te on sam veliki poštovatelji Radićevih ideja.
– Nakon toliko godina stvar je privedena kraju, uskoro možemo očekivati i presudu suda po kojoj imamo pravo raspolagati novcima isključivo namijenjenim podizanju grobnice ili spomenika. Imamo i Odbor za izgradnju mauzoleja u kojemu djeluju poznati povjesničari umjetnosti, arhitekti, kipari, te stručnjaci za ovo područje, a kako bi Stjepan Radić, kao svehrvatski političar dobio već naredne godine počivalište koje i zaslužuje, najavio je Viduka, predsjednik Odbora za gradnju koji je pokrenuo i izgradnju te postavljanje Radićevog spomenika u Zagrebu prije nekoliko godina.
Neupitnu zaslugu koju ima Stjepan Radić, sudjelovanjem u radu Odbora te podizanju budućeg mauzoleja vidi i Darko Orešković, znanstvenik na Institutu Ruđer Bošković.
– Sadašnje Radićevo počivalište u arkadama je neprimjereno. Malo ljudi zna da Radić dijeli grobno mjesto s još 26 pokojnika, od koji su neki bili i njegovi protivnici, ističe Orešković koji napominje kako je Odbor napravio veliki posao kada je prije nekoliko godina postavio u Jurišićevoj ulici spomenik Stjepanu Radiću, a sada kreće s gradnjom i njegovog počivališta.
Idejno rješenje
O uklopljenosti idejnog rješenja posljednjeg počivališta Stjepana Radića brinut će i član Odbora, arhitekt Pavao Madiraca.
– Vodit ćemo računa da idejno rješenje mauzoleja nosi obilježja onoga što je Radić značio za našu povijest, kao i njegova ideja, poručio je poznati arhitekt.
Natječaj planiraju raspisati na proljeće.
Dobro da nije nekoj dječjoj bolnici ostavio novac