Uoči Dana voda, koji se obilježava 22. ožujka, provjerili smo koliko vode prosječno trošimo i koliko sve to u konačnici platimo.
Naknade i za razvoj
Prema podacima iz Vodovoda, prosječno svaki Zagrepčanin mjesečno potroši pet kubika vode koji košta po 15,8 kuna pa ispada da za piće i kupanje mjesečno moramo izdvojiti 79 kuna. Kada uzmemo u obzir da u većini kućanstava stanuje više osoba, ukupan iznos se zbraja pa se račun penje i na 200, 300 kuna, a konačnoj cijeni pridodaje se i fiksni dio od 18,92 kune. Do iznosa za cijenu kubika vode od 15,8 kuna došlo se pak zbrojem čak osam raznih naknada i, naravno, PDV-a. Najskuplja stavka je usluga opskrbe pitkom vodom, iznosi 4,68 kune i prihod je Vodovoda. Naknada za razvoj pročistača otpadnih voda sljedeća je najveća stavka, a iznosi 3,70 kuna po kubiku i prihod je tvrtke Zagrebačke otpadne vode (ZOV). Naknada za korištenje voda iznosi 2,85 kuna i prihod je Hrvatskih voda, dok za uslugu pročišćavanja plaćamo 1,28 kuna i to je također prihod ZOV-a. Tu pak stavku ne plaćaju kućanstva bez odvodnje i ona koja nisu priključena na pročistač. Jednu kunu plaćamo i uslugu odvodnje otpadnih voda, što je prihod Vodovoda, i tu naknadu ne plaćaju kućanstva koja nisu spojena. Tu je i naknada za zaštitu voda od 0,405 kuna, što je prihod Hrvatskih voda, te naknada za razvoj voda od 0,30 kuna i naknada za razvoj odvodnje od 0,70 kuna, a oboje je prihod Vodovoda. Svemu treba pridodati i PDV koji je prihod državnog proračuna, a za kubik vode iznosi 0,9 kuna.
Cilj zasebni vodomjeri
– Cijeni potrošenih kubika treba pridodati i fiksni dio od 18,92 kn koji se obračunava po korisniku, a ne osobi. Taj fiksni dio pokriva troškove očitanja, obrade podataka, izradu i dostavu računa, održavanje te ispitivanje i kontrolu ispravnosti vode za piće – kazala je Ana Glavan, glasnogovornica Vodovoda. Dodala je i da socijalno ugroženi građani plaćaju 60 posto osnovne cijene vodnih usluga. Prema informacijama iz Vodovoda, građani koji imaju zasebne vodomjere štede više od stanara u zgradama gdje je jedan vodomjer za cijelu zgradu pa savjetuju potrošačima koji mogu da si ugrade svoja brojila. Podsjetimo, zaseban vodomjer može ugraditi svatko u zgradi, a cijena vodomjera po vertikali cijevi košta oko 1500 kuna.
Citiram jednu staru analizu: "Zahvaljujući nepovoljnom ugovoru između koncesionara zagrebačkog Centralnog uređaja za pročišćavanje otpadnih voda i Grada od 2004. iz proračuna je u nepovrat otišlo oko pola milijarde kuna, a do do 2028., kad će uređaj prijeći na upravljanje Gradu, građani će preplatiti osnovnu investiciju čak pet puta." Dakle, Bandiću možemo zahvaliti skupu zagrebačku vodu, Vlada je odgovorna za cjelokupnu vodnu politiku (ne samo Milanovićeva). Holding, pročistač vode, Sopnica i slično, tipični su Bandićevi projekti kojima se on busa u prsa a građani plaćaju ceh. Naivni ga čak i hvale. I tako dok ne izumre nekoliko generacija.