Onaj tko ih nosi ima snagu i moć.
Izazivaju strahopoštovanje. Bauta skriva gornji dio lica. Usta su otvorena da bi muškarac mogao govoriti, jesti i flertovati. Moretta je ovalna s crnim baršunom i velom. Naglašava žensku ljepotu. Venecijanske maske, naime, imaju tu čarobnu privlačnost. Majstori koji ih izrađuju ne žele otkriti tajne izrade. A Tihomir Marinković taj je zanat izučio upravo u Veneciji na studiju kiparstva. Već 20 godina ostvaruje želje svima koji barem na jedan dan žele postati netko drugi. Jedan je od rijetkih majstora za maske kod nas. U svome stanu u Velikoj Gorici izrađuje venecijanske, ali i unikatne maske. Kroz njih, kaže, izražava moć, a ne estetiku.
– Unio sam malo ozbiljnosti u komercijalne venecijanske maske. Izrađujem ih na, recimo, pankerski način. Upravo sam dovršio seriju unikatnih maski za koje još nisu određene cijene. Vjerojatno će koštati nekoliko tisuća kuna. No radim i najjednostavnije od 50 kuna, a najviše se prodaju ženske venecijanske maske od 150 do 300 kuna. Kupuju ih većinom starije gospođe – istaknuo je Marinković.
Osim što se njegov ručni rad može kupiti u jednoj galeriji u Radićevoj, maske Tihomira Marinkovića čak su i na policama jedne galerije u New Yorku. Mjesečno ih izradi stotinjak. Prvo se izrađuje kalup. Model se radi od gipsa, a kalup od gline. Glina se vadi iz gipsa kad se on osuši. U gips se stavljaju slojevi papira namočeni u vodu s ljepilom, maska se suši na suncu i vadi iz kalupa. Najdulji je proces dekoracije, ovisno o ideji ili narudžbama. Posljednjih godina pomaže mu i djevojka Marina Lapadatović, akademska slikarica.
– Radili smo maske i za kazališta, festivale, organiziramo radionice za djecu, a želja mi je što više se posvetiti unikatima jer se kroz njih mogu najbolje izraziti – kaže Marinković. Maske, dodaje, ipak najviše kupuju turisti.