U šezdeset gradskih vrtića za nekoliko će se dana ponovo smjestiti oko 30.000 djece. Ove godine svi mališani, iako možda ne u vrtiću najbližem mjestu stanovanja, igrat će se s vršnjacima, ali i učiti s tetama dok im roditelji rade.
Puno aktivnosti
– Mjesta će biti za sve – još prije natječaja za vrtiće obećavao je gradonačelnik Milan Bandić, napominjući da, ako to mjesto ne bude u vrtiću "pokraj djetetove kuće, bit će u sljedećem najbližem". A kako su objasnili iz Grada, mjesto više obično se traži u rubnim dijelovima grada. Nakon podijeljenih mjesta sredinom srpnja, ostalo je oko petsto slobodnih u gradskim vrtićima. Slična brojka je i u privatnim i vjerskim vrtićima. Ipak, konstantni problem gradskih vrtića, istaknuli su zastupnici na prošloj sjednici Skupštine, jesu grupe u kojima je mnogo više djece nego što po skupini dozvoljava nadležno ministarstvo. U vrtiću svog sina to, međutim, nije primijetila Martina Mušlov Tušek koja je objasnila da njen Jakov već pola ljeta ispituje kad će se vratiti među prijatelje.
– Odlazili smo u park gdje uvijek ima djece, ali on bi se družio čitav dan – izgovorila je Martina Mušlov Tušek rečenicu koju su redom ponavljale mame u parkovima diljem grada. Njihovi mališani, ali i one same, priznale su, već jedva čekaju da se predškolske ustanove ponovo napune, a djeca krenu dalje sa svojim aktivnostima. A u zagrebačkim vrtićima ima ih, objašnjavale su mame, napretek.
– Osim redovnog programa, djeca se mogu uključiti u ritmiku, balet, na sportske grupe, učiti strani jezik... Primjerice, Jakov će na engleski jezik, što ćemo dodatno plaćati 250 kuna mjesečno – objasnila je Mušlov Tušek te dodala kako to nije neuobičajeno budući da zagrebački vrtići, koje roditelji, ovisno o primanjima, plaćaju od 150, 300, 450 i 600 kuna mjesečno, i nisu skupi.
Novi vrtići
– Cijena je prihvatljiva, uzme li se u obzir da djeca dobivaju čuvanje od osam do 16 sati i tri obroka. Roditelji svakog mjeseca moraju donijeti i određene potrepštine kao što su vlažne maramice, plastične čaše i ubrusi, a za najmanje i pelene – kazala je baka Ana Turk koja, kad vrtić ne radi, čuva unuka. Sav pribor, u pravilu, rekla je Hanna Košćal, usput budno pazeći u parku na dvije djevojčice, u vrtićima je dobrodošao.
– Donese li se pribor za crtanje, papir ili bilo što slično, tete neće odbiti – napomenula je Hanna Košćal, za čiju mlađu djevojčicu prošle godine nije bilo mjesta u gradskom vrtiću pa je pohađala privatni, što su roditelji plaćali 1500 kuna mjesečno. Takve situacije neće se događati, rekao je gradonačelnik, koji će na jesen otvoriti vrtić u Brezovici, a sljedeće godine i onaj u Donjem Dragonošcu.