U svih 11 domova za starije i nemoćne osobe Grada Zagreba, a koji djeluju na 17 lokacija u gradu i u kojima je smješteno 3799 korisnika te zaposleno 1383 djelatnika za sada nije evidentirana niti jedna pozitivna osoba na COVID - 19.
Poručuju to iz Grada, a napominju i da do jučer nisu dobili niti jedan zahtjev za osiguranje zaštitne opreme za privatne domove za starije osobe, odnosno ti su zahtjevi počeli pristizati jučer, te im se zaštitna oprema i dezinfekcijska sredstva upravo distribuiraju.
- U Uputama za sprečavanje i suzbijanje epidemije COVID-19 u domovima za starije osobe i drugim ustanovama u sustavu socijalne skrbi od 27. ožujka 2020. određeno je da je za osiguravanje zaštitne opreme za one koji su u bliskom kontaktu s oboljelim korisnicima, zadužen Stožer civilne zaštite Republike Hrvatske. U novim uputama od 11. travnja 2020. da je za osiguravanje zaštitne opreme zadužen županijski Stožer civilne zaštite te će se po toj uputi i postupati - poručuju u gradskoj Službi za informiranje, a dodaju i da su, iako nisu bili obvezni, svim pružateljima usluga smještaja za starije osobe, tako i privatnim domovima, dostavili putem elektronske pošte Upute s namjerom da budu pravovremeno obaviješteni o svim protuepidemijskim postupcima kojima se može prevenirati pojava i širenje zaraze.
Od početka pojave korona virusa u Republici Hrvatskoj, Grad Zagreb je cjelokupnoj situaciji pristupio izrazito ozbiljno i odgovorno, obzirom da osobe starije životne dobi predstavljaju rizičnu populaciju, te se primjenjuju svi dosad izdani naputci i preporuke nadležnih tijela, a određene mjere provodile su se i prije izdavanja naputaka. Redovito se prati zdravstveno stanje djelatnika i korisnika te im se svakodnevno mjeri temperatura s beskontaktnim toplomjerima. Dosad je zbog sumnje na COVID-19 testirano više od 30 korisnika i djelatnika, a svi nalazi su negativni.
Kao štičenik doma za starije osobe , primječujem, da do danas 20. 07 se vrlo rijetko spominju domovi u Zagrebu. Stožer odmah po pojavi corona virusa, zabrani izlazak i ulazak u domove. Do sada se nije javio ni jedan liječnik,, koji bi objasnio do čega može dovesti ne kretanje korisnika a to je duboka venska tromboza, kao i mogučnost zbog toga dođe do srčanog i moždanog udara. Ukinute su sve vježbe koje smo imali, kao i fizikalna terapija. Slažem se sa današnjim člankom, da svi zaposlenici doma odlaze kući nakon radnog vremena i nemaju obvezu samoizolacije. To je apsurd. Kažu da svojim zaposlenicima mjere temperaturu, pa zašto onda ne bi mogli mjeriti i korisnicima kad se vrate iz grada.