Gredelj kao mjesto kreativnog klastera i prostor za novu scenu Hrvatskog narodnog kazališta, Tehnički muzej kao inovativno-tehnološki park, blok Badel kao prostor muzeja filma i kinoteke, zgrada Paromlina kao nova knjižnica – definirani su to planovi za vrijedne, danas zapuštene građevine koji moraju biti realizirani u sljedećih pet godina.
I stari grad Susedgrad
Rok je to koji mora biti poštovan, budući da su spomenute lokacije definirane kao ključni nositelji projekta na koji se Zagreb prijavljuje – prestižnu kandidaturu Europske prijestolnice kulture. Gradski zastupnici i predstavnici Grada, kandidaturu koja se zaključuje u 2020. godini vide kao priliku da grad Zagreb pokaže svoju bogatu kulturno-povijesnu baštinu te društvenu i socijalnu raznolikost.
– Grad Zagreb će, propitujući svoje kulturne, socijalne i gospodarske izazove i uvažavajući načela održivog razvoja, dati aktivan doprinos razvoju Europe utemeljenom na toleranciji i razumijevanju, te poštovanju visokih etičkih načela humanosti i solidarnosti – nabrojila je prednosti zagrebačke kandidature dogradonačelnica Vesna Kusin. Rok za prijavu je utorak, 17. veljače, a do tada u Gradu moraju pripremiti svu potrebnu dokumentaciju jer osim spomenutih, planirano je i u ulaganje u Velesajam kao i uređenje starog grada Susedgrada.
Nov sadržaj
Iako takva kandidatura ne košta ništa, obnova predviđenih građevina i ulaganje u sadržaj grada u pet godina mjerit će se u milijunima kuna – takva računica, kaže V. Kusin, realna je jer je u planu dio novca za predviđene projekte dobiti iz fondova EU i tako namaknuti više od polovine potrebnog iznosa. Tako je već u proračunu grada za ovu godinu predviđeno milijun kuna, a isti iznos planiran je i u projekcijama proračuna za sljedeću, 2016. i 2017. godinu. Isplativost kandidature, kako je to naglasila Kusin, u samoj je kandidaturi. Čak i ako se Zagreb ne izbori za tu titulu, građani će imati novi sadržaj.
– Ako ostvarimo zacrtano, ostvarili smo uspjeh – rekla je V. Kusin.
... a od proizvodnje - ni malo p