Trodnevna potraga za automobilom s nesretnom vozačicom potonulim u Savi, koja je potresla Zagreb vjerojatno bi trajala i dulje, da u pomoć nije priskočila - tehnologija.
Glavni problem vatrogasaca, policije, Hrvatske gorske službe spašavanja i ronilačkih timova Grada Zagreba predstavljala je upravo hirovita rijeka, a jake struje na površini i mutna voda ispod učinili su lociranje potonulog vozila skoro nemogućim.
Sjetio se prijatelja
Onda su pozvani znanstvenici.
–Prijatelj iz HGSS-a bio je na Savi i sjetio se da ovdje na Fakultetu elektronike i računalstva imamo opremu koja bi mogla koristiti - govori Milan Marković, jedan od sedmero istraživača u laboratoriju za podvodne sustave i tehnologiju FER-a u Zagrebu.
Traženi uređaj bio je Vision Ray, vozilo na daljinsko upravljanje s kamerom koja direktno prenosi sliku osobi koja njome navigira. Najčešće se koristi u znanstveno-istraživačke svrhe poput podvodne arheologije, proučavanja bioloških karakteristika morskog tla, ali i za ove, nesretnije pothvate.
–Nedavno smo ga koristili u Kaštelima za arheološke eskavacije, ali i na Dugom otoku kako bismo pronašli nestalog muškaraca. Trebali smo i na Vis tražiti nestalog ronioca, no već su ga našli - priča Marković gdje se vozilo koje može uroniti do 150 metara koristilo.
Mogu spasiti živote
Ipak, Sava se pokazala puno težom nego Jadran. Problemi ronioca sa strujom i mulj bili su muka i za Vision Ray. Zato je Marković u pomoć pozvao i Krunoslava Zubčića iz Hrvatskog restauracijskog zavoda (HRZ). On je radi kupio sonar za bočno pregledavanje, za znanstvena istraživanja i podvodnu arheologiju, ali i za pronalazak otpada i predmeta koji bi mogli oštetiti brodove. Pomoću njegovih signala mogla se u muljevitoj vodi utvrditi lokacija i tip olupine, izvučene u četvrtak.
–Korištena tehnologija samo je dokaz da bi se više trebalo ulagati u nove opreme koje bi mogle i spasiti živote - tvrdi Rene Cipovec, voditelj specijalističkih ronilačkih timova Grada Zagreba.
>> U Savi traže ženu koja je djeci ostavila pismo i potom nestala