Prenamjena kompleksa

U silose “Sljemena” stiže blago iz depoa zagrebačkih muzeja

10.02.2017., Zagreb - Bivsa tvornica Sljeme preuredit ce se i dobiti drugu namjenu. Predsjednik gradske cetvrti Sesvete Drazen Markota.  Photo: Slavko Midzor/PIXSELL
Slavko Midzor/PIXSELL
13.02.2017.
u 20:13

Bit će tamo i nova policijska postaja, ali i prekršajni sud, Općinsko državno odvjetništvo u Sesvetama, vatrogasna postaja, dom zdravlja, sportska dvorana...

Da su Sesvete samostalna administrativna jedinica, a ne dio Zagreba, sa svojih 90.000 stanovnika mogle bi biti peti hrvatski grad po veličini.

No, nikada nisu imale svoj trg ni strogi centar. Odlučila je to promijeniti gradska uprava kad je kompleksu bivše tvornice Sljeme, veličine 135.000 kvadrata, koji već godinama propada, dala novu namjenu. Nakon što je u rujnu 2015. usvojen Generalni urbanistički plan Sesveta, počelo se planirati što će se ondje smjestiti. Konačno će ova četvrt imati središnje mjesto okupljanja i veliki park poput Zrinjevca, a silosi i goleme hale koje su nekada služile za preradu mesa dobit će sadržaj javne namjene.

Uz pomoć novca iz EU

Gradski djelatnici, pročelnici, arhitekti ovih dana obilaze bivšu tvornicu, od koje je nekoć živjelo cijelo naselje, a već sljedeće godine, kaže Dražen Markota, predsjednik Gradske četvrti Sesvete, kreće se u obnovu velikog proizvodnog pogona u kojemu će svoje prostore dobiti učenici Glazbene škole Zlatka Grgoševića.

– Statika je u redu, zidovi su u dobrom stanju, uložit će se u uređenje 30 milijuna kuna, to je prvi korak do budućih Novih Sesveta, kako već odmilja zovemo ovaj dio grada. Ove godine izrađujemo projekt, sljedeće krećemo u realizaciju – ističe Markota.

Velike silose pretvorit će pak, kako je najavio pročelnik Ureda za obrazovanje Ivica Lovrić, u depoe svih zagrebačkih muzeja, a novac će uzeti iz fondova EU.

Prometno povezivanje

– Trenutačno je potrebno 24.000 kvadrata da se smjeste svi artefakti iz depoa muzeja, no uredit će se 30.000 s obzirom na to da će se fundusi povećavati – kaže Markota dodajući da će prometno povezati Novi Jelkovec sa Sesvetama nadvožnjakom, a napravit će se i pješačke poveznice.

– Ove ćemo godine mapirati cijeli prostor i odlučiti što je za rušenje, a što se može iskoristiti. Bit će tu nova policijska postaja, ali i prekršajni sud, Općinsko državno odvjetništvo u Sesvetama, vatrogasna postaja, dom zdravlja, sportska dvorana... – zaključuje Dražen Markota. •

Komentara 3

LJ
Little John
01:50 14.02.2017.

Treba napraviti još minimalno 3 nadvožnjaka preko pruge, ili još bolje podići prugu iznad ceste. Užasne su gužve na tom jedinom nadvožnjaku u ulici Lj. Posavskog. GUP Sesveta napravljen je bez ikakvog plana i stručnog znanja. Smjestili su stambeno naselje Novi Jelkovec u središte industrijske zone, tako da se nema gdje širiti. U okolici nema zelenila, ni parkova ni šume. I biciklističke staze vode samo oko naselja. Treba izmjestiti cijelu industriju između Jelkovca i Sesveta, i povezati u jednu cijelinu. Promet kroz centar Sesveta treba preusmjeriti na trase planirane produžene Branimirove i Vukovarske. U samom centru Sesveta/ u Ninskoj bi se mogao napraviti središnji trg i pješačka zona. Silose i stare hale treba rušiti, nikako ne prenamjeniti. To je kao da stavite cvjetić u drek!

LI
liskovaca
14:10 14.02.2017.

Bravo Markota!

SH
shutter
16:33 14.02.2017.

To je svakako lijepo i pohvalno, KONAČNO da Sesvete "dobiju" barem komadić onoga što odavno zaslužuju. O ovome se priča već godinama a ne događa se baš ništa - stoga, nadam se da i ovo nije ponovo marketinški spin-trick pred lokalne izbore. Kao što je logično i zdravorazumski da se konačno u stvarnosti a ne samo u teoriji dogodi ovakav projekt - treba i razmišljati da ogroman broj stanovnika Sesveta treba negdje i raditi i stvarati novac a ne da putuju na Jakomir, Rugvicu, Lučko ili Buzin itd.... Sesvetska industrijska zona - ogromno područje južno od industrijske/sajmišne ceste, od Jelkovca do ulice Ljudevita Posavskog je JEDINO industrijsko - poslovno - poduzetničko područje gdje niti Sesvete (prije pripajanja Zagrebu) niti Zagreb, nikada nije uložio niti lipe, iako odavno postoje vrlo detaljni i precizni planovi rastera budućih ulica, infrastrukture, komunalnog opremanja itd. To je rezultiralo činjenicom da su neki najuporniji i najhrabriji investitori i poduzetnici sami na tom području napravili poduzetničke nekretnine i o svojem trošku izgradili pristupe i infrastrukturu (poglavito uz Industrijsku cestu) a većina ih je otišla u Rugvicu, Jankomir, Žitnjak, Lučko, Buzin itd. gdje su lokalne vlasti davno prepoznale poduzetnički i financijski potencijal i objeručke ih dočekali, dok najveća Sesvetska industrijska zona u 80% površine zjapi prazna, potpuno neiskorištena i pretvorena u trnjak i šikaru sa svim izgledima da uskoro postane najveće gradsko smetlište. Prava sramota i nebuloza da se i dan danas, kada već i ptice na grani pjevaju da bez poduzetništva i privlačenja SVIH vrsta investicija i investitora od malih preko srednjih do velikih u Sesvetama o industrijskoj zoni gotovo uopće ne govori a kamoli da se u nju ulaže kako bi se privukle investicije čime bi ogroman broj Sesvećana dobio radna mjesta i egzistenciju. A ta se industrijska zona, gotovo 80% neiskorištena nalazi "pod nosom" područnom uredu i upravi Sesveta i naprosto zove na uređenje i opremanje.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije