Mnoštvo pravopisnih grešaka u vinskim kartama, previsoke cijene vina točenih na čaše, oksidirana vina... neke su od zamjerki koje je sommelierka Jelena Šimić Valentić navela nakon obilaska 20-ak najpoznatijih zagrebačkih vinskih barova.
Učinila je to ljeti, kada grad vrvi stranim gostima, i ostala razočarana kvalitetom rada. Najslabijom karikom ipak smatra - osoblje.
–Vlasnici ne shvaćaju da nije dovoljno wine bar opremiti skupim inventarom. Neophodno je ulagati u edukaciju. Konobar je zrcalo lokala. On treba znati gostu savjetovati koje vino izabrati, kako ga pravilno otvoriti i poslužiti na optimalnoj temperaturi u odgovarajuću čašu... Takvima se u Zagrebu može podičiti svega nekoliko barova. Među njima su Dežman bar, Bornstein i Dobra vina - kaže Šimić Valentić.
Znate, kada vidim konobaricu u trapericama, ili konobara, odmah znam koliko je sati. Da su išli u ugostiteljsku školu, znali bi kako se oblači jedan barmen, a kako konobar. Tko smije uzimati novac, a tko raditi sa hranom i pićem! To je več odavno postalo normalno, mada struka to striktno ne dozvoljava. Znači zna se sve , od noktiju, frizure, obleke, pranja ruku, konstantno, a da ne velim o higijeni čaša ili šalica za kavu, gdje vrlo često čovjek može vidjeti ruž za usta!