Nina Dražin, učenica Osnovne škole Jordanovac, osmislila je projekt kojim vršnjake želi podučiti kako da nadvladaju negativne emocije, a pokrenula je i humanitarnu akciju prikupljanja knjiga za bolesne đake koji su na liječenju u KBC-u Rebro. Dora Kurbinger pokrenula je pak dobrotvornu prodaju učeničkih radova u svojoj Školi za modu i dizajn, a sredstva su donirana stradalima u potresu u Turskoj te Caritasovoj Kući za žrtve obiteljskog nasilja.
Te dvije mlade djevojke svojim su trudom, zalaganjem i angažmanom zavrijedile su nagradu "Luka Ritz- nasilje nije hrabrost" koja se već dugi niz godina u obliku priznanja i novčane potpore dodjeljuje po jednom srednjoškolcu te đaku iz skupine od 5. do 8. razreda osnovne škole za doprinos u afirmaciji ljudskih prava, toleranciji i međusobnom poštovanju, a posebno za suzbijanje nasilja među mladima.
Osnovka Nina, koja je i aktivna sportašica i zaljubljenica u fotografiju, zavrijedila ju je, među ostalim, iniciranjem projekta "Sportom protiv nasilja", u sklopu kojeg je s profesorom provodila tehnike disanja na satovima tjelesne kulture, kao i poučavala metodama regulacije negativnih podražaja u povodu Nacionalnog dana borbe protiv vršnjačkog nasilja. Pokrenula je i humanitarnu akciju "Vrijeme je za dobra djela" s ciljem prikupljanja knjiga ili slikovnica za školu u bolnici, a njezin projekt "Znak za promjenu" nagrađen je na natječaju "Metar do bolje klime".
Dora je pak proglašena ambasadoricom nenasilja Škole za modu i dizajn u prošloj školskoj godini. Uz pomoć dviju nastavnica osmislila je haljinu koja simbolizira borbu protiv nasilja, a predstavila ju je u sklopu trodnevne humanitarne prodaje. Uređuje i "Preventivni ormar" u hodniku škole, koji svaki razredni odjel oprema u povodu obilježavanja važnog datuma koji sami odaberu.
A nagrada pokrenuta 2009. spomen je na prerano preminulog Luku Ritza koji je prije 15 godina postalo je simbol za borbu protiv nasilja nakon što je tada osamnaestogodišnji maturant zbog posljedica brutalnog premlaćivanja tragično preminuo. Ovogodišnja dodjela tradicionalno se održala u dvorani Gradske vijećnice u Ćirilometodskoj, a njoj su, među ostalima, prisustvovali i Lukini roditelji, Reno i Suzana Ritz.
-Želimo djelovati preventivno. Društvo bez nasilja je daleki san, a možemo ga dosanjati ako osvijestimo nasilnike da ne vrijedi biti nasilan. Nadam se da ćemo u tome uspjeti jer to je cilj i politika kojom se vodimo u Zagrebz. Nasilje je kao droga, na prvu vam daje dobar osjećaj jer ste nadvladali nekog tko je slabiji, a onda vas ubrzo to počinje izjedati i na kraju i uništi. Ono što je najgore, to nema samo posljedice za nasilnika, već i za žrtvu, njegovu obitelj i prijatelje. To nije hrabrost. Hrabrost je ono što je učinila Dora kao žrtva nasilja. Ona se osnažila i krenula se boriti protiv takvog ponašanja. Naravno, tu je i Nina koja kroz sport pokušava smanjiti negativne emocije i frustracije kod ljudi. To je ono što trebamo i čemu stremimo- kazao je predsjednik Gradske skupštine Joško Klisović.
>>VEZANI ČLANCI:
Dodao je kako danas, nažalost, postoje i veće opcije za nasilnike pa se dotaknuo cyber bullyinga kao pošasti modernog doba. Za razliku od prošlih vremena, danas nema sigurnog mjesta ni u kući ni u školi jer nasilje dolazi online i prodire u sve sfere života. Svako četvrto dijete je izvrgnuto cyber bullyingu, dodao je Klisović.
-Očekujemo da svaki nasilnik bude kažnjen. A danas se na internetu vrijeđaju svi i svatko, nasilje ne poznaje dob. Svaki oblik nasilja dobit će odgovarajuću reakciju kako svakom idućem potencijalnom nasilniku na pamet ne padne isto. Ono je sveprisutno, u životima mladih, starih pa i država. Nemojmo nikad dijeliti nasilje na naše i njihovo. To je pojava kojoj će se normalni i zdravorazumski ljudi u demokratskim zajednicama uspjeti oduprijeti- kazao je Klisović pa dodao kako je bilo je izuzetno teško odabrati dobitnike ovog priznanja. Treba zahvaliti Dorinim i Nininim roditeljima koji su svoju djecu učinili primjerom, naglasio je predsjednik Gradske Skupštine.
Okupljenima na dodjeli priznanja obratio se i gradonačelnik Tomislav Tomašević, rekavši kako mu je ovo jedan od najdražih protokola kojim se, već tradicionalno, u Zagrebu obilježava Međunarodni dan tolerancije.
-Velika mi je čast držati govor kao na ovaj dan. Od srca čestitam dobitnicama, zaslužujete jedno veliko hvala u ime cijelog Zagreba i činite nas sve ponosnima. Imali smo priliku i prije ovog protokola porazgovarati s curama i njihovim roditeljima. Ono što su radile nije samo borba protiv nasilja već i pokretanje niza projekata i humanitarnih akcija- kazao je Tomašević.
Najavio je i da u 2024. planiraju pokrenuti veliki projekt kojime će unaprijediti borbu protiv nasilja u Zagrebu. Stožerna institucija će biti Centar Luka Ritz. Centar će se proširiti i dobiti novu lokaciju i povećati broj zaposlenika te pokrenuti program borbe protiv nasilja u zagrebačkim školama.
-Siguran sam da je to jedna od stvari koje ćemo izglasati kod donošenja proračuna na zasjedanju Skupštine u prosincu. Želja je da što više pažnje posvetimo mentalnom zdravlju djece i mladih. Veseli me i da naši programi vezani uz građanski odgoj i obrazovanje daju rezultate i u tom smislu te da dobivamo povratnu informaciju od djece i mladih vezano uz vršnjačko nasilje i trudimo ga se na sve načine prevenirati- zaključio je Tomašević nakon čega je zagrebački zbor Concordia discors u svom je aranžmanu izveo sjetni hit Led Zeppelina, "Starway to Heaven", jednu od omiljenih pjesama prerano preminulog Luke Ritza.
>>VIDEO: Aktiviralo se klizište na Jakuševcu