Izliječiti se od bulimije i anoreksije u Hrvatskoj je nemoguće! Poruka je to koju Hrvoje Rendulić, predsjednik Udruge za pomoć oboljelima od poremećaja u prehrani \"Nada\", svaki dan pokušava prenijeti ljudima stojeći nijemo s transparentom na Cvjetnom trgu. Od prosinca je tamo svaki dan četiri sata kako bi skrenuo pozornost na diskriminaciju u liječenju gotovo 90.000 oboljelih, mahom djevojaka (muške populacije ima deset posto). Dok u susjednoj Italiji ima 186 referentnih centara u kojem djeluju gastroenterolozi, endokrinolozi, ginekolozi i psihijatri, pedijatri i nutricionisti, sa subspecijalizacijom koja se bavi isključivo liječenjem oboljelih od anoreksije i bulimije, takvih liječnika u cijeloj zemlji nema. Nada, kako tvrdi Rendulić, jedino je mjesto na kojem oboljele mogu potražiti stručnu pomoć, u kojoj djeluju i liječnici koji drže predavanja, a bore se s neplaćenim režijama i blokadom računa.
– Kucao sam na vrata Gradu, Županiji, Vladi, ali očito nitko nema sluha. Pa i obitelji oboljelih ih se stide – kaže Rendulić te dodaje su u minusu 40.000 kuna, uglavnom zbog neplaćenih računa. Predavanja i art-terapije u prostorijama u Domagojevoj ulici, koje su dobili od Grada, a čiji najam plaćaju 1500 kuna, više nisu moguća jer su im isključili i struju i vodu.
– U Zagrebačkoj županiji i gradu Zagrebu oboljelih je 20.000. Da za svaku daju kunu, radili bismo sto na sat – kaže Rendulić, i sam otac oboljele od bulimije. Kroz udrugu je prošlo šest tisuća oboljelih, od čega je 600 umrlo zbog neliječenja. U 13 godina djelovanja izliječen nije nitko.
>>Učenici učili o zdravoj prehrani, ali i bulimiji i anoreksiji