Nakon nekoliko godina propadanja, stara klaonica u Heinzelovoj 66 mogla bi ponovno oživjeti. U najmu je, naime, cijeli prostor, 32 tisuće četvornih metara malih i velikih hala koje su u lošem stanju. U samo nekoliko godina koliko se nije koristio, prostor je devastiran pa će ga potencijalni investitori najprije morati počistiti, dovesti električnu energiju, popraviti krovove, urediti zidove te osigurati prozore i vrata...
Nekad sve bilo u najmu
– Šteta što se čekalo da prostor padne u ovakvo očajno stanje pa da se da u najam. Sjećam se da je još 2009. godine sve ovo bilo puno zakupaca koji su tu imali skladišta. Samo je Konzum iznajmio polovicu kompleksa, no kada je IGH najavio kupnju, to je uvjetovao iseljenjem prostora i od tada sve ovo propada – kazao je jedan od Zagrepčana koji je iskoristio mogućnost obilaska kompleksa koji se daje u najam.
Grad se, naime, kao i za prostor Gredelja, na takvo što odlučio kako bi smanjili troškove održavanja i kako bi oživjeli zapuštene komplekse za koje još nemaju ni pravo rješenje ni kupca. Natječaj za zakup otvoren je do 26. siječnja, a u Zagrepčanki građani, obrtnici te poduzetnici mogu iznajmiti sve što žele. Tako se nude male hale od 14 četvornih metara za početnu cijenu od 130 kuna te veće od 400 četvornih metara za 3,5 tisuća kuna. Građani mogu zakupiti i ostale hale (uključujući i one pod zaštitom) za koje nije određena fiksna cijena pa zainteresirani mogu zakupiti kvadrata koliko žele, i to po početnoj cijeni od 8,99 kuna po četvornom metru.
Prostori se mogu koristiti kao skladište za robu, za obavljanje trgovačkih djelatnosti, posredničkih usluga, za agencije, uredske djelatnosti te proizvođačku i prerađivačku djelatnost.
Prokišnjavaju krovovi
– Građani dolaze, razgledavaju i raspituju se te tvrde da će se javiti na natječaj i ponuditi cijenu. Nadam se da će nešto od svega toga i biti – kazao je zaposlenik Grada koji je posjetitelje provodio kroz kompleks. Kao i hale u Gredelju, i ove u staroj klaonici prate isti problemi – krovovi prokišnjavaju, zidovi su oštećeni, nema instalacija električne energije i vode te sanitarnih čvorova. Tako je za bilo kakvu djelatnost prije svega potrebno ulaganje.
– Najviše me plaši što ću ako budem tu samo ja. Nije mi svejedno tu ostavljati stvari i čekati da me netko opljačka. Ako nas bude više, još će to i ići – komentirao je vlasnik obrta koji se bavi transportom robe. U kompleksu Heinzelove već je useljeno nekoliko tvrtki koje su zauzele manje uništene prostore, a da se i ostatak ipak može koristiti, dokazuju skvoteri koji su se nastanili u jednoj zgradi. Ondje su popravili prozore i vrata, uveli električnu energiju i peći na drva te si osigurali privremen dom.
Nije hala nego paviljon, za pocetak. Doticni novinar precesto radi ovakve greske, da bi to bilo slucajno. Procitate li tekst pazljivo, uvidjet cete da spada u beogradski, ne Hrvatski tisak. Dokle?