Nakon održanog brifinga, zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević predstavlja proračun grada za 2022. godinu. Gdje će se rezati, a gdje zaraditi, objašnjava u konferenciji za novinare, a izjave pratite na portalu Večernjeg lista.
Proračun Grada Zagreba za 2022. godinu iznosit će 15,2 milijarde kuna, a da bi se došlo do sredstava, prodat će se udjeli u APIS-u te neka zemljišta. Od prodaje APIS-a i zemljišta u gradu u planu je zarada od 680 milijuna kuna. Planiramo suficit od 300 milijuna kuna za sljedeću godinu kako bi se akumulirao gubitak koji je nastao do 2019. godine, rekao je Tomislav Tomašević.
– Ono što je povećano i što je bitno jest proračun grada u užem smislu i on se planira u tom iznosu. Nominalno je veći u odnosu na lani za iznos od oko 700 milijuna kuna, ali treba istaknuti što je u strukturi. Planiramo suficit od 300 milijuna kuna za sljedeću godinu kako bismo počeli akumulirati suficit u sljedećih nekoliko godina, da bi se riješio gubitak koji je nastao do 2019. godine – rekao je Tomašević i dodao da je na njima da akumuliraju višak.
Rashodi za iduću godinu iznosit će 10 milijardi i 190 milijuna kuna, dok su 2019. iznosili devet milijardi i 490 milijuna kuna. Što se tiče rashoda u 2022. godini, za suficit u ovoj godini rezervirano je 300 milijuna kuna, tu je i 965 milijuna kuna za plaćanje dugova, zatim 280 milijuna kuna Fond solidarnosti te 160 milijuna kuna obnova privatnih zgrada odnosno sufinanciranje. U ovoj godini
bilo je 82 milijuna kuna za tu stavku, ali nije potrošeno baš puno.
Ulaže se u izgradnju osam vrtića, a razvojni troškovi iduće godine bit će obnova škola – 287 milijuna kuna, dječji vrtići – 67 milijuna kuna. Planira se i denivelacija na Slavonskoj – 90 milijuna kuna te za stipendije 47 milijuna kuna i Prirodoslovni muzej.
– Ovaj proračun ima tri cilja – stabilizaciju financijske situacije, intenzivira poslijepotresnu obnovu javnih i privatnih zgrada, a proračun je i u skladu s programskim ciljevima da se grad transformira u zeleniji i pravedniji grad – kazao je Tomašević.
Teme konferencije također su i COVID potvrde i testiranja među gradskim djelatnicima. Nije bilo većih problema, kazao je Tomašević, a objasnio je i zašto ZET-ovi vozači ne moraju imati COVID potvrde, dodavši da je ta praksa u skladu s uputama nacionalnog Stožera civilne zaštite.
Standardizirana cijena za testiranje bit će 50 kuna, kazao je danas, a radi se o trošku od nekoliko milijuna kuna mjesečno.
Pa senf je rekel da se zemljišta zadnja prodaju, znači ovo je kraj