raskoš pirotehnike

Vatrometno majstorstvo hladnih Finaca u vrućoj večeri na Bundeku

vatromet (1)
Igor Kralj/PIXSELL
02.07.2012.
u 08:00

Najbolji vatromet, između izvedbi vrsnih Portugalaca, Hrvata i Finaca, birale su stručna komisija i publika jačinom pljeska

Nebo nad jezerom Bundek tri večeri parala je raskoš boja, zvuka i oblika na Međunarodnom festivalu vatrometa, 12. godinu održanom u Zagrebu. Vatrometi u “milijun” izdanja i varijanti, rakete koje lete i kilometrima u zrak, sve uz prateću glazbu, prizor je od kojeg tisuće posjetitelja nisu mogle ni željele svrnuti pogled.

Dobra zarada

Festival vatrometa, u organizaciji Mirnovec pirotehnike, dovodi najbolje i najmaštovitije svjetski priznate pirotehničare, specijalizirane za izvođenje velikih javnih vatrometa, a posjetitelji i stručna komisija odlučuju pobjednika. Publika jačinom pljeska određuje koji vatromet joj se sviđa, a veliki interes su, uz sudionike iz Portugala i Hrvatske, privukla sedmorica natjecatelja iz Finske, okupljeni pod nazivom Suomen Ilotulitus Oy.

Ta tvrtka se bavi maloprodajom vatrometa od 1948., a broji dvjestotinjak zaposlenih. Dečke je, složili su se, toliko privlačila pirotehnika da su taj hobi odlučili pretvoriti u životno zanimanje, a “pucajući” su prošli gotovo tridesetak zemalja.

– Nakon desete smo prestali brojati - smije se Sani Tanni iz ekipe Suomena, koji taj posao radi već 18 godina. Od pirotehnike se, dodaje, može pristojno živjeti, no kad se radi ono što se voli, gušt je još veći.

Računalno programirano

U Zagrebu su već drugi put, došli su tri dana prije festivala, a tisuće projektila dopremili su kombijem, kojim svaki put upravlja vozač specijaliziran za prijevoz eksplozivne robe. No, da bi uopće ušli u Hrvatsku, morali su, iz sigurnosnih razloga, najaviti i rutu kojom voze. Vatromet u režiji Finaca trajao je osam minuta, a na zapadnoj obali Save slagali su ga satima na gotovo 40 Celzijevih stupnjeva, temperaturi na koju nisu navikli u rodnoj Finskoj.

– Bilo nam je čak i pomalo hladno, šali se kolega Jukka Laakso. Ipak, trud se isplatio, a mnoštvo oko jezera fascinirano je gledalo u nebo prateći svaki pucanj.

Ovakvi veliki vatrometi planirani su unaprijed, a sve se regulira kompjuterskim programom. Tako autor namjesti i točno zna kad će se koja raketa vinuti u zrak, a sve kombinira s taktovima glazbe koja se pušta uz pucnjeve.

Komentara 7

LO
Lovro2101
08:49 02.07.2012.

Gdje si bio 91 ? Mogao si mnogo toga naučiti !!!!

Avatar Mister No
Mister No
08:56 02.07.2012.

Bez ljutnje gospon Lovro ali ovdje je riječ o vatrometima i vatrometnim raketama...a neki opet o 91.....

Avatar Mister No
Mister No
08:29 02.07.2012.

Naši cijenjeni novinari već bi jednom mogli naučiti da se vatrometi ne izvode raketama već vatrometnim "bombama" različitih kalibara i vatrometnim baterijama....isti tako živo me zanima koja to raketa leti "nekoliko kilometara " u zrak?? Vjerojatno ona protugradna......

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije