'DJECA NAM SE IGRAJU NA CESTI'

Apsurdi u zagrebačkim kvartovima: U jednom imaju previše igrališta, u drugom - nijedno!

Simulacija parka
Foto: Zeleni Vrbani
1/12
09.04.2021.
u 23:15

Na području Donjeg grada, u kojemu je 40.000 stanovnika, 24 su lokacije, a u Trnju, s isto toliko ljudi, dvostruko više

Umjesto još jednog dječjeg igrališta, čija će samo prva faza stajati 1,2 milijuna kuna, dajte nam park. Jer imamo čak šest igrališta u krugu od 200 metara! Zavapili su tako iz inicijative Zeleni Vrbani jer su prema ovogodišnjem planu tamošnjeg Mjesnog odbora i Zrinjevca livadu okruženu Lopatinečkom, Cenkovečkom i Ulicom Vrbani namjeravali prenamijeniti u igralište i vježbalište.

Peticija na šest adresa

– Prije više od godine dana ukazivali smo na važnost uređenja te livade, no prema željama stanovnika kvarta, a ne prema odlukama vijećnika mjesnoga odbora koji su se oglušili na našu volju i na peticiju s gotovo 600 potpisa. Dječjih igrališta, manjih i većih, imamo šest u krugu od 200 metara, a vježbalište je naročito neprikladno jer se naša livada nalazi između tri, odnosno uskoro četiri prometnice – poručuju iz Zelenih Vrbana.

Predložili su zato vlastiti projekt parka koji je za njih volonterski izradila profesionalna krajobrazna arhitektica.

Foto: Zeleni Vrbani

– Umjesto dva reda drvoreda oko livade i jedne vrste stabla poput običnog koprivića koji je predviđen projektom Zrinjevca, u našem projektu sadilo bi se osam različitih visokostablašica i nekoliko vrsta niskog raslinja, i to preko cijele površine, u vijugavim linijama i nepravilnom rasteru, sa šljunčanim stazicama, kako bi se postigao što prirodniji ugođaj i što rasprostranjeniji prirodni hlad u jedinom uređenom parku u kvartu – objašnjavaju u inicijativi.

Nemaju ništa protiv dječjih igrališta, dodaju; dapače, i za njihov projekt postoji alternativa sa spravama za klince, no isključivo uklopljenim u prirodni ambijent.

07.04.2021., Zagreb - Leo Rostohar i Stefica Rodes Stupalo pokrenuli su peticiju za izgradnju igralista sportsko rekreacijske namjene u juznom dijelu podsuseda.Raskrizje u ulici Pijavisce na kojem se igraju djeca. Leo Rostohar, Stefica Rodes Stupalo. Photo: Davor Puklavec/PIXSELL
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL

– Ono na čemu inzistiramo jest umjerenost, transparentno raspolaganje novcem građana te uvažavanje želja i potreba stanovnika. S obzirom na trenutačno stanje na Vrbanima, apsolutno ćemo radije podržati rješenja koja nude očuvanje zelenih površina nauštrb onih betoniranih i popločenih kakva se, na žalost, u zadnje vrijeme gotovo isključivo izvode – zaključuju.

A sudeći prema gradskome popisu igrališta, doista ih imaju i previše. Od njih ukupno 742 u metropoli, na području Gradske četvrti Trešnjevka – jug, pod koju spada Mjesni odbor Vrbani, smjestilo se 81 igralište. Jedina četvrt koja ih ima više jest Novi Zagreb – istok, gdje ih je 87. Tek sedam pak igrališta je u Podsljemenu, a 15 na području četvrti Gornji grad – Medveščak.

I dok se u nekim dijelovima grada žale na previše njih, s druge je strane najkritičnije stanje u južnom dijelu Podsuseda. Ondje je pak oko 500 stanovnika, od njih 3000, peticijom zatražilo uređenje igrališta ili parka za djecu jer nemaju praktički nijedno.

– Više od 300 djece nam se igra na cesti ili na livadi koju sami kosimo, a u teoriji je ne bismo smjeli koristiti je jer privatno vlasništvo. Peticiju smo poslali na šest gradskih adresa, no ni od koga nismo dobili povratnu informaciju. U kvartu tako imamo samo ledinu i korov, a iako brojke vele da u Gradskoj četvrti Podsused – Vrapče ima 27 igrališta, 90 posto toga otpada na Gajnice, a ostalo je u sjevernom dijelu – objašnjava Štefica Rodić Stupalo, vijećnica iz Mjesnog odbora Perjavica – Borčec.

Simulacija parka
1/5

Imaju, doduše, igralište na krovu zgrade pokraj sportske dvorane Sutinska vrela, koja je atomsko sklonište, ali onamo, dodaje, nitko ne ide jer se roditelji boje da im dijete ne padne s pet metara visine.

– Na tom su igralištu ljuljačke i klackalice, ali i ograda visoka jedan metar. Na zgradi koja je visine pet metara. Zamislite samo da dijete padne. A ljudi su ondje prije 13 godina kupovali stanove uz obećanje da ćemo dobiti vrtić, školu, igrališta… a nemamo ni dan-danas ništa – razočarana je vijećnica.

Sesvete nisu na vrhu liste

Što se pak ostalih četvrti tiče, Donji grad, s oko 40.000 stanovnika, ima 24 igrališta, a Trnje, koje nastanjuje isto toliko ljudi, dvostruko više, odnosno 48. Na području Maksimira ima ih 40, a Peščenica – Žitnjak sa 79 igrališta među vodećima je na listi. Zapadni dio Novog Zagreba ih ima 76, a sjeverni dio Trešnjevke 38. Črnomerec broji njih 20, Gornja Dubrava 49, a Donja pak 22. Sesvete, najmnogoljudnija gradska četvrt s više od 70.000 stanovnika, s tim da se broj rapidno povećava, ipak nije na vrhu popisa te ima točno 74 dječja igrališta. To je malo više od Stenjevca, gdje ih je 67, a gotovo upola manje stanovnika. Brezovica je u negdje u sredini sa svojih 29 igrališta na jednoj od najvećih površina, uspoređujemo li četvrti, odnosno na 127,328 četvornih metara.

Ključne riječi

Komentara 27

MA
marta22
00:32 10.04.2021.

Djeca se nemaju gdje igrati jer su sve zelene površine postale pseći zahodi!

SP
spremni0
08:34 10.04.2021.

svaka zelena površina puna psečjeg dreka

VI
Vito
13:47 09.04.2021.

Grad mora biti građen kao i kuća - od temelja. To znači nacrtati što želimo, iskopati i zakopati sve što spada ispod grada pa na tome izgraditi zgrade. Ujedno ne dirati zelenilo na mjestima koja su predviđena za zelenilo. tako je nekad građen Zagreb - u okruženju zelenila. kriminalci su to zelenilo uništili i na njega zabetonirali desetak puta više "korisnog prostora" na postojeću infrastrukturu. Kad se to sve raspadne bit će "ajme meni/nama". Djeca u trošak u svakom pogledu pa tamo gdje nema troška ima zarade, a to kriminalci znaju dobro iskoristiti. "Em ne glasate za kriminalce pa nemate pravo na igralište. Em glasate za kriminalce pa imate pravo na igralište". I tako svakih četiri godine. Sad je glavni kriminalac krepao pa je izbor šarolik, glasačima za kriminalca bit će teeeško. Lakše će biti birati onima koji nisu birali kriminalce.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije