Vlasnici zagrebačkih stanova svoju nekretninu u prosjeku prodaju za oko četrnaest posto nižu cijenu od one koju traže. Pokazuju to podaci o prosječnim traženim cijenama stanova u ovoj godini oglasnog portala Njuškalo u usporedbi s podacima iz realiziranih kupoprodajnih ugovora koje vodi Grad.
Predsjednik Udruženja poslovanja nekretninama Dubravko Ranilović, koji se analizom traženih i postignutih cijena bavi dvanaest godina, potvrdio je razliku u željama i realnosti na tržištu.
Svake godine niže cijene
– Činjenica je da su odstupanja velika jer je realna, postignuta cijena mnogo niža od željene. Uz to zadnje tri do četiri godine stalan je trend pada cijena nekretnina i on će se zadržati, dok tražene cijene nisu toliko pale. Prošle su godine cijene nekretnina bile deset posto niže nego godinu prije – objasnio je Ranilović.
Od Gradskog ureda za imovinskopravne poslove, koji je grad podijelio na 695 cjenovnih blokova, tražili smo podatke o ostvarenim cijenama u prvom tromjesečju u nekim četvrtima te smo ih usporedili s postignutim cijenama susjednih blokova u drugoj polovici prošle godine. Cijena nekretnina je podjednaka. Prema podacima, središte grada nije mnogo skuplje od ostalih dijelova, a najbolje cijene postižu stanovi u novijim zgradama.
– Cijena ponajprije ovisi o kvaliteti i lokaciji. Ima novogradnje koju ne možete ni pokloniti – kazao je Ranilović.
Očito su kvalitetom i lokacijom zadovoljili stanovi na lokaciji UPU Sveti Duh koji su postigli najvišu cijenu – 2792 eura po metru četvornom. U istom kvartu ostvarena je i jedna od najnižih cijena stanova – 943 eura za metar četvorni. Razlika u cijeni novih i starih zgrada najbolje se očituje iz kupoprodajnih cijena na Trgu bana Jelačića. Stanovi u Ban centru uspjeli su dostići cijenu od 5762 eura po metru četvornom, dok se starogradnja na istom području uspjela prodati za najviše 1577 eura po metru četvornom, tri i pol puta nižoj cijeni.
Imam prijatelja iz gimnazije koji je još 2012 zatvorio agenciju za prodaju nekretnina. Realnost nema nikakve veze s onim što se navodi u medijima gdje se tobože pošto-poto želi prikazati nekakvo "tržište" sa izmišljenim cijenama. Sve iznad za 1000 EUR/m2 u Zagrebu na dobroj lokaciji je previše. Ne treba zaboraviti da su novi stanovi u HRV iznimno loše kvalitete i u slučaju problema niste zaštićeni jer Zakon ne postoji. Jako se puno ljudi je nakon kupnje 2008 već unutar 1-2 godine susrelo s brojnim fuševima. U HRV su stanovi ispodprosječne kvalitete. U slučaju da se netko i odluči na kupnju savjetujem dobrog stručnjaka ma makar ga masno platiti prije odluke o kupnji.