Za razliku od Rima, u kojem se odnedavno kupanje u nekoj od 40 gradskih fontana kažnjava i s 240 eura, u Zagrebu je izgleda sasvim normalno namočiti noge u vodoskocima. I ne samo to. Ljeti su gotovo svakodnevni prizor mladići i djevojke na ručnicima na travnjacima pored vodoskoka diljem grada ili na drvenim klupama pored njih, a česti su posjetitelji i mlade majke koje na osvježenje dođu sa svojom djecom. Njihovim primjerom poveo se i sam gradonačelnik Milan Bandić kada je, prilikom snimanja priloga za jednu televiziju, skinuo cipele i čarape, zavrnuo nogavice te do gležnja ušao u “svoje” fontane na Sveučilišnoj livadi. No nije išao dalje od samog ruba.
"Na vlastitu odgovornost"
– Molim vas, ne idite dalje od ovoga. Dovde može i onda se vratite natrag, samo nemojte na “inštrumente” – Bandić je pokazao kako se “odgovorno može kupati na fontanama”. Napravio je to unatoč tome što je kupanje u fontanama i vodoskocima zabranjeno prema gradskoj Odluci o komunalnom redu. U članku 54. piše i kako je zabranjeno iz fontana vaditi ubačeni novac. Da kaznu za kupanje u fontani neće dobiti, jer ona nije ni odlukom o komunalnom redu definirana, potvrdio je i šef komunalnih redara Juroslav Dragun, a da ne planiraju kažnjavati one koji “namoče noge” potvrđuju i iz Ureda gradonačelnika.
– Jasno je pored fontana na Sveučilišnoj livadi naznačeno da kupanje nije preporučljivo i da je na vlastitu odgovornost. Natpis sve govori – kažu iz Grada. Ploču pak nisu mogli staviti u strogi centar grada, pred fontanu Manduševac, koja tamo stoji otkako postoji i sam grad. Ili kod popularno zvane “gljive” na Zrinjevcu te na fontani ispred Umjetničkog paviljona, gdje se također mogu vidjeti kupači.
– Hoće li se netko okupati u fontanama starima i više od stotinu godina, pitanje je njihove osobne stvari i kućnog odgoja – kaže Juroslav Dragun. Iako još uvijek nismo naišli na nudističko kupanje, čemu su ovog proljeća svjedočili turisti koji su se našli pored Fontane di Trevi, kupanje u majicama u Manduševcu maturantima je već postalo tradicija na zadnji dan škole.
Radije se kupajte na bazenima
S obzirom na to da fontane nisu predviđene za kupanje, već su sagrađene kao gradski ukras, zakonski nije propisana ni kontrola ispravnosti vode. Voda u fontanama je iz centralnog vodoopskrbnog sustava, no da bi bili sigurni u njenu ispravnost, kloriraju je. Potvrdio je to i sam gradonačelnik Bandić prilikom kupanja. No zbog izloženosti vanjskim utjecajima, poput kiše, vjetra, itd., kako su u nekoliko navrata upozoravali iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar”, pretpostavka je da voda nije zdravstveno ispravna pa je građanima preporučeno kupanje u jednom od brojnih gradskih bazena.
– Sad su barem karte upola jeftinije – zaključio je Juroslav Dragun.
Predlažem da se osnuje stručno povjerenstvo za izmišljanje kazne za kupanje u fontanama.