Dva puta u samo nekoliko dana zbog puknuća vodovodne cijevi na raskrižju Selske i Baštijanove poplavljen je dio zagrebačke Trešnjevke. Ivan Halkijević s Građevinskog fakulteta u Zagrebu za Dnevnik Nove TV govorio je o mogućim uzrocima, ali i upozorio da prijete stotine novih sličnih puknuća.
"Potres je jedan od utjecajnih parametara koji može uništiti vodoopskrbne cijevi. Mi smo radili jednu takvu procjenu", rekao je Halkijević.
Upravo ta procjena rađena je za zagrebački potres i došli su do zaključka da se "sigurno može očekivati javljanje novih, pa i nekoliko stotina, puknuća na cjevovodnoj mreži". Najveći je problem što se ta puknuća nalaze ispod zemlje i nisu okom vidljiva pa ostaju neprimijećena dugo vremena.
>> VIDEO Poplava u učeničkom domu, domar se spasio iskočivši kroz prozor: 'Srećom bio sam sam, sve je bilo puno vode'
Na najnovijem primjeru puknuća na Trešnjevci ne može se sa stopostotnom sigurnošću reći koji je krivac.
"Po samom mehanizmu pucanja i obliku pukotine se može pretpostaviti koji je dominantan parametar koji utječe na pucanje cijevi. S obzirom na vremenski odmak od potresa, ovdje se vjerojatno ne radi o tome da je potres uzrokovao puknuće. Vjerojatno se radi o tlaku", objasnio je, pa dodao da treba napraviti detaljan plan sanacije i izvedbe novih cjevovoda.
Postoji i model da se cijev uvuče u već postojeću cijev. "To je također jedan od načina izvedbe novih cijevi. Ne moraju se raditi zemljani radovi već se putem određenih metoda u cijev uvuče nova cijev. Manje je zemljanih radova, nema prekida prometa, manji su indirektni troškovi...", zaključio je.
Što kaže Senf, je li došla drobilica?