Stropovi prepuni malih zelenih skakavaca posljednjih nekoliko dana uznemiruju i plaše Zagrepčane te ih prisiljavaju da, unatoč ljetu, zatvaraju prozore. Na njih se žale stanovnici Trešnjevke, Novog Zagreba, Bukovca, Jaruna, Srednjaka... Skakavce privlači svjetlo, pa navečer stižu u rojevima.
- Užasnuo sam se kad sam jučer vidio gotovo potpuno zeleni strop. Probao sam ih potamaniti insekticidom, ali jedino uspjelo rješenje je zatvaranje prozora i ne dopustiti im da uđu. Znam da nisu opasni, ali smetaju, i zato što moram spavati uz zatvoren prozor - kazao je Jozo Radman iz Ulice Hrgovići.
Najezda zelenih insekata, dodaje Gordana Hršak s Jaruna, najviše straši njezinu četverogodišnju kćer Petru.
- Ne napadaju i ne grizu ljude, ali su užasno dosadni. Uz jarunsko jezero predvečer je nepodnošljivo šetati, a najgore je djeci - kaže G. Hršak.
U Higijensko-epidemiološkoj službi Zavoda za javno zdravstvo grada Zagreba doznajemo kako su skakavci sezonska pojava uzrokovana klimom i atmosferilijama. Riječ je o pomalo kameleonskim insektima koji, ovisno o podneblju, mogu biti smeđi ili zeleni. No, ne predstavljaju nikakav javnozdravstveni, a ni ekonomski problem. Na zagrebačkom području se ni jedne godine ne spominju kao pošast na poljima - objašnjava sanitarni inženjer u Odjelu za DDD Želimir Fabić.
- Ti su skakavci potpuno bezopasni, nisu agresivni i ne izazivaju nikakve alergijske reakcije, a isto je i sa pločastim zelenim insektima, tzv. smrdljivim martinima na koje se tuže stanovnici podsljemenske zone. Najbolje je i jedne i druge ostaviti na miru i ne tamaniti ih. Priroda će ih sama reducirati - kaže ing. Fabić koji kao puno veći i trajniji problem izdvaja komarce.
Nakon obilnih kiša, vodene bujice su bile toliko jake da su odnijele trajna žarišta larvi komaraca po potocima pa se, srećom, ovoga ljeta nisu previše razmnožili, priča Fabić. K tome, uskoro slijedi i novi tretman odraslih krvožednika koji je nužno zlo. Otrovni insekticidi koji se raspršuju sa zemlje u sumrak i u svitanje uništit će, naime, i ostale insekte - muhe, noćne leptire... pa i skakavce na koje se tuže građani - te se u zaštićenim zelenim pojasima poput Maksimira ovakve akcije ne provode.
Ing. Fabić kaže kako u šumskim dijelovima Zagreba te u prigradskim naseljima stanovnici i vikendaši imaju dosta problema s osama i stršljenima, uobičajenim za ovo doba godine. U Novom Zagrebu pak, problem stvaraju i buhe kojima je u nedostatku životinjskog i čovjek - dobar zalogaj.
- U nekim smo kvartovima već intervenirali budući da buhe kod ljudi mogu izazvati alergijske reakcije, plikove i sekundarne infekcije zbog češanja. No, najpopularnije javnozdravstvene mjere su sitne rešetke na podrumskim prozorima kako bi se psećim i mačjim lutalicama, koje te buhe prenose, spriječio ulazak u zgrade i stanove - završava Fabić.
A. Bilić, J. Rak Šajn