Grad Zaprešić je za uništavanje komaraca u proračunu za 2010. osigurao 850 tisuća kuna, no nije poznato hoće li dezinsekcija i deratizacija uopće biti obavljeni, iako je po Zakonu o zaštiti pučanstva takva mjera obvezna. Na temelju godišnjeg programa mjera zaštite, koji donosi ministar na prijedlog HZJZ-a, gradovi i općine dužni su do 31. siječnja tekuće godine na prijedlog mjerodavnog zavoda za javno zdravstvo donijeti plan mjera. Usto, i natječaj kojim se odabire služba za uništavanje letećih napasti i deratizaciju raspisuje se prema odredbama tog istog zakona te na temelju Zakona o javnoj nabavi, objasnio nam je Davorin Gajnik, ravnatelj županijskog Zavoda.
No, u Zaprešiću je natječaj raspisan na temelju Zakona o komunalnom gospodarstvu. Budući da natječaj nije slijedio zakonitost provođenja mjera deratizacije, natječajna dokumentacija nije jasno propisala uvjete, a to je unaprijed obeshrabrilo moguće ponuđače. Jedan od njih, tvrtka Špiljar M&B, poslala je i službeni zahtjev za poništenje natječaja.
– Nema drugoga nego po tom zakonu raspisati natječaj jer ne znam kamo bih ga strpao. Koordinacija sanitarnoga, županijskog i državnog inspektorata ne postoji. Mi smo ured za graditeljstvo, imamo malo ljudi i novca – rekao je Vendel Koprivnjak, pročelnik ureda koji je raspisao natječaj.
Sanitarni inspektor Branimir Hujić, čiji je ured u istoj zgradi u kojoj je i Poglavarstvo i zadužen je za nadzor provođenja mjera deratizacije, kaže da prvi put čuje da je natječaj poništen. Na natječaj raspisan prije mjesec dana javila se jedna tvrtka, a kako, prema riječima Koprivnjaka, nije ispunjavala uvjete, natječaj je poništen.
– Ništa od deratizacije ove godine, prema svemu sudeći. Odlučio sam građanima uštedjeti novce, a grad ionako nema dovoljno novca – rekao je Koprivnjak. Novca za deratizaciju, koju od 2006. provodi tvrtka Eko Standard, svake se godine izdvaja sve više, 2007. uloženo je 560.000, a 2008. čak 800.000 kuna.