Posljednjih desetljeća Zemlja se drastično mijenja, a okidač tih promjena u velikoj mjeri bili su ljudi. Iako postoji razlog za zabrinutost zbog rastućih problema poput otapanja ledenjaka, snažnih klimatskih promjena, nestajanja šuma ili učestalih potresa, možda i nije sve toliko crno.
Naš planet danas slavi svoj dan, a donosimo pet razloga koji dokazuju da već živimo obazrivije i pomno planiramo što ćemo ostaviti nadolazećim generacijama.
1. 195 zemalja složno protiv zagađenja
U prosincu 2015. na pariškoj konferenciji 195 zemalja potpisalo je sporazum o spašavanju planeta od klimatskih promjena. Dva glavna cilja su ograničiti uporabu fosilnih goriva i smanjiti globalno zatopljenje ispod 2 stupnja.
2. Uložili smo dvostruko više u čistu energiju nego u ugljen i plin
Prošle godine svijet je potrošio 286 milijardi dolara na čiste izvore energije, a prema podacima UN-a, samo 130 milijardi dolara na nova ulja i tržište ugljika. Multimilijarderi poput Billa Gatesa također ulažu u obnovljive izvore energije, što bi moglo pomoći dostizanju klimatskih ciljeva.
3. Solarna energija je jeftinija
Slažemo se da klimatske promjene ne treba shvaćati olako, pa je pozitivno da su cijene za korištenje solarne energije sada upola manje. Naime, 2007. iznosile su 6,3 dolara po vatu, a u 2014. godini iznose 3,1 dolar po vatu. Nastave li padati, sunce će do 2050. postati najveći svjetski izvor električne energije.
4. Električni automobili sve su popularniji
Dva velika zagađivača okoliša, benzin i dizel, krivci su za 15 posto globalnog zagrijavanja. Međutim, stižu nam električni automobili. Inovativni električni sustavi postupno će eliminirati visoke razine emisija ugljičnog dioksida. Poduzetnik Elon Musk ove godine predstavio je automobil Tesla Model 3 i to po cijeni od 34.000 dolara. Time je nove vrste vozila cjenovno približio širim slojevima društva i učinio dostupnijima.
5. Kina se dovodi u red
Iako je Kina najveći zagađivač zraka u svijetu, odlučni su potpisati pariški sporazum te uvesti sustav za utvrđivanje cijena emisije ugljika. Također, kao najveći svjetski generator emisija ugljika, do 2017. planiraju stvoriti nacionalno tržište za ugljen, kako javlja CNN.
Očekuje se da će Kina smanjiti intenzitet ugljika za 48 posto do 2020. godine. Što je i prvi korak prema ostvarenju obećanja iz klimatskog sporazuma – smanjenje intenziteta ugljika za 60 do 65 posto do 2030. godine.
>> Pod sloganom "Trees for the Earth" obilježava se Dan planeta Zemlje
>> Adidas uklanja 70 milijuna plastičnih vrećica iz dućana i uvodi isključivo papirnate vrećice
"Pošalji Duha svojega, Gospodine, i obnovi lice Zemlje!". Samo nam On može pomoći.