Ni jedan dužnosnik, a kamoli ministar, ne može se koristiti stanom medijskog nakladnika a da pritom nije u sukobu interesa. Postojanje ugovora o najmu i plaćanje stanarine ne mijenja na stvari. Ministar policije Ranko Ostojić već samim time što živi pod krovom Ninoslava Pavića, suvlasnika Europa press holdinga koji izdaje Jutarnji list, Globus, Sportske novosti, Gloriju, Auto klub i niz drugih novina, izaziva sumnju u to da MUP jednako tretira sve medije, tj. da zbog privatnog interesa ministra ne privilegira tiskovine koje izdaje EPH.
S druge strane, Pavić kao izdavač zbog udomljavanja ministra policije smanjuje vjerodostojnost svojih novina u smislu njihove nepristranosti i objektivnosti. Tko će Paviću vjerovati da u svojim novinama nije susretljiv prema podstanaru koji mu je izvor prihoda, koji zbog funkcije može riješiti mnoge njegove probleme, a usto je (pa makar potencijalno) dragocjen izvor informacija?
Uostalom, Pavić i Ostojić ne mogu tvrditi i biti uvjerljivi da Jutarnji list u posljednjoj obavještajnoj aferi nije od prvog do zadnjeg slova držao stranu MUP-a baš zato što prvi stambeno zbrinjava drugoga. Ako su i stvari u vezi s najmom, kao i pisanjem o aferi, maksimalno poštene i čiste, ipak su sumnjive, posebno ako se zna da privatne spone i interesi između Pavića i Ostojića datiraju otprije. Nakon što je Račanova vlada 2003. godine izgubila izbore, a Ostojić mjesto ravnatelja policije, zaposlio ga je Pavić. Kao član uprave za pravne i kadrovske poslove, a potom direktor za investicije Slobodne Dalmacije, Ostojić je bio podređen Paviću. Stoga je njihov odnos potencijalan sukob interesa i Ostojić ga je zbog zaštite funkcije i institucije kojoj je na čelu trebao reducirati. Ili, ako nije mogao, objasniti svoje specifične privatne odnose te stvarni razlog zašto se koristi Pavićevim stanom.
Uostalom, smjernice Povjerenstva za sprečavanje sukoba interesa jasno kažu da dužnosnik ne smije biti u stvarnom, vjerojatnom, kao ni potencijalnom sukobu interesa.
Za postojanje sukoba interesa potrebno je postojanje javnog interesa te, s druge strane, privatni interes dužnosnika koji utječe ili može utjecati na dužnosnikovu nepristranost u obavljanju javne dužnosti.
>>Ministar Ranko Ostojić živi u stanu vlasnika EPH Nine Pavića!
>>Ranko Ostojić: Što je sporno? Sasvim mi je bio dobar taj stan!
Sve o aferi "Hrvatski Watergate" čitajte u našem specijalu
Možda se Ostojiću prosvijetli kad (ako) pročita ovaj članak! :P