Onkološki odjel Klinike za dječje bolesti Zagreb hitno mora u obnovu. Poruka je to 14 udruga koje se bave problematikom djece oboljele i liječene od malignih bolesti, a koje su se jučer okupile pod geslom “Zajedno” kako bi upozorile na loše uvjete u kojima se liječe teško bolesna djeca.
Prijete im infekcije
– Nemamo prigovora na stručnjake, koji odlično rade svoj posao, ali djeca su smještena u premalim sobama, prenatrpanima krevetima. Jedno pokraj drugog leži dijete koje završava liječenje i ono u terminalnoj fazi – kaže Zoran Mitrović uime Udruge Krijesnica, otac liječenog djeteta. Mogućnost infekcije u takvim uvjetima, žale se roditelji, velika je, a kemoterapija se čeka i po tjedan dana.
Ništa se u taj odjel nije ulagalo već trideset godina. Ako je Vlada mogla skupiti toliki novac za referendum u tako kratkom roku, mislim da se može prikupiti i za bolnicu u Klaićevoj
Ljiljana Vuletić
Udruga ljubav za djecu
S tumorom mozga od 2005. godine bori se i 17-godišnja kći predsjednice Udruge Ljubav na djelu Ljiljane Vuletić.
Foto: Goran Jakuš/Pixsell
– Ništa se u taj odjel nije ulagalo već trideset godina. Ako je Vlada mogla skupiti toliki novac za referendum u tako kratkom roku, mislim da se može prikupiti i za bolnicu u Klaićevoj – kaže Vuletić. Da je stanje loše, svjestan je i sanacijski upravitelj Klinike za dječje bolesti u Klaićevoj Osman Kadić, koji kaže kako traže investitora jer su svi projekti gotovi.
– Građevinsku dozvolu dobili smo 6. studenog 2013., a obratili smo se Ministarstvu zdravlja i potencijalnim sponzorima – kaže Kadić, dodajući kako čekaju masterplan hrvatskih bolnica, potom rebalans proračuna. Nadaju se da će se napokon naći novac za obnovu.
Foto: Goran Stanzl/Pixsell
Naime, Odjel je prije nekoliko mjeseci ostao bez donacije Privredne banke Zagreb od dvadeset milijuna. Nakon godinu dana čekanja, novac je banka preusmjerila na druge projekte.
– Čekala se građevinska dozvola. Stigla je, ali prekasno – kaže Vuletić. Ipak, sa smještajnim kapacitetima nemaju problema. Stanova koje su razne udruge dobile od Grada Zagreba ima i previše, a smještaj se uvijek može potražiti i u lokalnom Caritasu.
– Najbolje bi bilo da Grad preuzme i bolnicu. Previše je problema oko nje, a sve bi se riješilo pod našim upravljanjem – rekao je gradonačelnik Milan Bandić, dok iz Ministarstva zdravlja poručuju da su mogući izvor financiranja, uz reorganizaciju i racionalizaciju bolničkog sustava, i strukturni fondovi EU.
Osnivanje fonda
Udruge će se zauzimati i za osnivanje fonda za financiranje skupog liječenja oboljele djece. – Država bi mu bila nosilac. Tako bi se sve humanitarne akcije eliminirale, a skupljalo bi se za svu djecu – kazala je predsjednica udruge Sanus Božena Anić te dodala da čekaju i izglasavanje Nacionalne strategije za borbu protiv malignih bolesti. Na taj bi se način reguliralo što s novcem koji ostaje na računu nakon što akcija propadne.
– Skupljao se novac za određeni aparat za liječenje. Nismo uspjeli prikupiti dovoljno. Novac je stajao na računu godinu dana jer zakon ne regulira što s njim – kaže Velimir Markulin iz udruge Phoenix.
Bolnica je ostala bez donacije ZABE u iznosu od 20 miliuna kuna samo zato što se predugo čekalo na građevinsku dozvolu za adaptaciju odjela ??? Nisam za bezakonje no ministrici Mrak-Taritaš to ne služi na čast !Suprotno ! Neka ,kojii put,prije sna,pomisli na umrlu djećicu u derutnim odjelima Dječje klinike za tumore u Klaićevoj .Bog neka joj se smiluje.Malim herojima i njihovim roditeljima m o r a m o pomoći .Gradonačelniku,u ovom slučaju,moramo vjerovati da želi pomoći !