Preuređenje

Povratak Zagrepčana u staru jezgru s obnovom parka Grič

jabuka procvjetala
Robert Anić/PIXSELL
24.10.2011.
u 08:39

Park će se podijeliti na arheološku i povijesnu cjelinu, s mnogo detalja. Predviđaju se radovi i na Strossmayerovu šetalištu.

Park Grič trebao bi doživjeti potpunu preobrazbu. Tim koji je izradio urbanističko-arhitektonsku i konzervatorsku studiju za uređenje javnih prostora Gornjeg grada, a u kojem je i arhitekt Marijan Hržić, zamislio je da se taj javni park u Zagrebu uredi u dvije cjeline – kao povijesni i arheološki park.

– Napravljeno je idejno rješenje, a kad se počne ozbiljno na tome raditi, napravit će se i izvedbeni projekt. Bit će to senzacija kad bude gotovo, a moglo bi biti već sljedeće godine – kaže Hržić.

Poučne table
Budući da su se na Gornjem gradu godinama radila arheološka istraživanja, u sklopu parka Grič pronađeni su srednjovjekovni bedemi, ostaci kraljevske palače, jugozapadne kule... Baš ti ostaci bit će glavni dio arheološkog dijela parka. Na ulazu postavile bi se table s detaljnim opisima otkrića.

– Gornji grad je u cijelosti kompleksan lokalitet u kojem su tragovi života još iz prapovijesti – kazao je arheolog Boris Mašić iz Muzeja Grada Zagreba koji je bio u arheološkom timu prilikom istraživanja.

Prema 3D simulaciji koju nam je ustupio Hržić vidljivo je da je prostor parka Grič zamišljen kao reprezentativno gornjogradsko šetalište i mjesto za odmor.

– Zamišljene su zelene kružne površine, a između njih sipina (pijesak) za šetanje. Plan nam je fontanu, koja je sad u Muzeju za umjetnost i obrt, postaviti u centralni dio parka – opisuje Hržić.

Što je to revitalizacija
Uz park studija o uređenju Gornjeg grada predviđa i radove na Strossmayerovu šetalištu s južnim padinama kao i Gradecu, dok su na Vranicanijevoj poljani neki radovi već obavljeni.

– Plan je da se pri uređenju parka Grič uredi i zapadni dio Strossa koji je asfaltiran i već ga je načeo zub vremena – kazao je Hržić.

I Silvije Novak iz Zavoda za zaštitu spomenika Grada Zagreba smatra da bi se na Strossu sanirao i srednjovjekovni zid koji se nalazi i na zagrebačkom grbu te bi se uredila ploha. Svi ti radovi dio su i plana revitalizacije Gornjeg grada i povratka Zagrepčana u staru jezgru.

– Veliki broj kuća na Gornjem gradu je obnovljen, ali nema sadržaja. Ima nekoliko kafića, no nisu baš posjećeni. Trebalo bi točno definirati što znači revitalizacija i kako privući gore građane – rekao je Novak.

Ovih se dana već obnavlja gornjogradska palača Grlečić-Jelačić, u vlasništvu Grada. Palača je već neko vrijeme u lošem stanju, a još se 2008. pisalo kako s nje padaju fasada i crepovi. Obavljaju se konzervatorska istraživanja koja će pokazati što se sve u palači može napraviti.

– Tamo bi bila i galerijska djelatnost, ali kroz uređenje te palače započela bi i sama revitalizacija Gornjeg grada – zaključuje Novak.

Ključne riječi

Komentara 6

DE
detour
10:37 24.10.2011.

a gdje je javni natjecaj koji bi bio najposteniji nacin izvlacenja kvalitete iz pojedinih prostora? direktna pogodba grada hrzicem je neprihvatjiva, nedemokratska i umanjuje mogucnosti.

DE
detour
10:39 24.10.2011.

moze li pocetak \"revitalizacije\" zapoceti postavljanjem klupa na gornjogradske trgove od kojih ih NIJEDAN NEMA.

DE
detour
11:12 24.10.2011.

a tek glupost s tom fontanom, koja ima glumiti toboznju starost..

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije