U bolnicama glavnoga grada u 2014. rođeno je oko 11 tisuća djece. Veći je to broj u odnosu na ostatak zemlje, a razlog su tomu mjere kojima Grad potiče rađanje djece. Tvrde tako demografi koji proučavaju natalitet i prirodna kretanja stanovništva.
Tako će roditelji koji imaju prebivalište u Zagrebu za prvo dijete dobiti 1800 kuna, za drugo dijete isplatit će im se 3600 kuna, dok će za treće i svako iduće dijete dobiti 54.000 kuna tijekom šest kalendarskih godina.
– Iako broj rođenih stalno pada, Zagreb je primjer lokalne zajednice koji je odgovarajućim mjerama potaknula rađanje i to je rezultiralo uspjehom, no nedovoljnim s obzirom na ostatak zemlje – rekao je demograf Anđelko Akrap, ujedno i profesor na Ekonomskom fakultetu.
Da Zagreb nema tih mjera, dodaje, pad živorođenih bio bi još drastičniji. Još je jedan razlog sve manjeg broja građana u plodnom razdoblju, od 15 do 49 godine – mladi se iseljavaju iz zemlje.
– U prosjeku umire 100.000 više stanovnika nego što ih se rađa, a to se mora promijeniti državnom populacijskom politikom, uvesti fondove koji pomažu mladim obiteljima da imaju djecu... – kaže Akrap dodajući kako ulaganje u djecu nije trošak nego odgajanje buduće radne snage.
Rođene djece, prijavljene u Zagrebu, prema podacima Državnog zavoda za statistiku, u 2013. godini ima 8254, dok ih je 2012. bilo 8394. Koliko će ih biti ove godine, znat će se tek 2015. godine, kad se rezultati ‘pročiste’.
– Mnoge žene dolaze rađati u Zagreb. Ako, primjerice, u Sv. Duhu rodi žena iz Zaboka, to ne znači da je dijete Zagrepčanin – objašnjava Akrap ovogodišnju brojku koju je Večernji list prikupio od bolnica.Tako je do jučer u Sv. Duhu rođeno 3012 djece, u KB-u Merkur njih 1465, u KBC-u Sestre milosrdnice 3066, dok je u Petrovoj, neslužbeno doznajemo, rođeno njih nešto manje od 4000.
>>Klima može utjecati na spol djeteta? Evo kada će se roditi – djevojčica!
Više je Bandić napravio za demografsko poboljšanje zemlje od svih vlada koje su u Hrvatskoj postojale od njezine samostalnosti na ovamo. Ne samo da obitelji kojima se rodi dijete dobivaju potporu koja naglo raste sa svakim novim djetetom, već đaci dobivaju već godinama besplatne udžbenike, djeca se u školu voze jako subvencioniranim prijevozom, a niskopodni tramvaji bitno su olakšali prijevoz roditeljima s djecom u kolicima. Dječja igrališta redovito se i uredno obnavljaju i ograđuju. U Zagrebu je danas normalno vidjeti obitelji s troje, pa i četvero djece (a da nisu romske ili podrijetlom s Kosova), osjeća se jedno ozračje poštivanja obitelji. Reći će netko da je to rezultat više novca koji Zagreb ima. Nije. Sav taj novac čelništvo grada moglo je potrošiti i na koješta drugo i praviti se "blesavo" te tvrditi da nema novaca za djecu. No Bandić ga je usmjerio prema djeci. I to građani Zagreba i te kako prepoznaju.