ta divna sTVorenja

Zločin i dvostruka kazna

22.12.2005.
u 13:36

U zemlji kao što je Hrvatska koja, na svu sreću, nema veće nevolje sa sidom, u svakoj se umjetničkoj obradi toga problema na određen način očitava i općedruštvena vizura. Posebno ako je riječ o tako bučno najavljivanu filmu kao što je "Volim te" Dalibora Matanića kojim je HTV zakasnio obilježiti Dan side, kao što je bilo najavljivano, te smo njegovom turobnom atmosferom zdrmani u predblagdanskoj pripremi za božićni smiraj.

Jasno da je Matanić imao svoje viđenje i da njega nije baš fer uzimati kao nikakav manifest, ali film, možda sasvim slučajno, odražava upravo to da se sida kod nas još uvijek dobrim dijelom gleda kao sudbinski usud, kazna odozgora, zbog brzog neodgovornog, nepoštenog, nemoralnog i otuđenog života. Takav stav, koji se naravno kosi sa svim objektivnim i svjetovnim shvaćanjima, kao da je nastao u glavi nekog rigidnoga svećenika, a ne ambicioznoga urbanoga filmaša koji ima za cilj i osvješćivati svoju publiku.

Da stvar za glavnoga junaka filma bude gora, on je dvostruko kažnjen zbog toga što ga je otac, uspješni odvjetnik, izvukao od toga da bude sudski gonjen jer je automobilom pregazio nevinu ženu. Prvo dozna da je nakon infuzije zaražen sidom, a taman kada se učini da je naučio živjeti s njom, da je našao novu curu, kada ledenu filmsku fotografiju namoči malo boja, zgazi ga isti takav tatin sin i tako se taj metafizički lanac smrti očito nastavlja.

Matanić je definitivno nadareniji od većine domaćih filmaša koji bi jedva zaokružili i ovakvu priču, a zamjerke se više tiču svjetonazora nego zanata. Utoliko je više šteta što se Matanić nije postavio malo naprednije jer ćemo se mi ovdje vjerojatno tek trebati na pravi način suočavati s jednom od najubojitijih bolesti današnjice, a ona nije nikakva kazna za one koji, karikirano govoreći, ne mogu izgoviriti rečenicu, a da nekoliko puta u njoj ne spomenu psa i mater.

 Niti je kazna za hedonizam koji se na ovim prostorima još uvijek gleda kao na veliki grijeh  to više nema nikakve veze s Matanićevim filmom, ali ima s raširenim uvjerenjima  niti je kazna za išta drugo osim za neodgovoran ili neobaviješten stav prema sidi samoj, dok u primjeru slučajno zaraženih nije čak ni to, nego čista nesreća.

I dok neki kažu da je seksualna apstinencija jedini način obrane od side, dotle reklame zbog bolje prodaje erotiziraju gotovo sve. Nekada su se ljepotice gnijezdile po skupocjenim motociklima ili automobilima, a kako su većini one ionako bile izvan dohvata moglo se i bez razmišljanja o dugonogim manekenkama.

Ali, ovih je dana TV program preplavila reklama za jeftine industrijske tepihe po kojima se tragikomično napadno valja žensko tijelo, pa ako si danas ne možete priuštiti ni takvo nešto, onda ste stvarno običan šonjo. Eto, u tom je veličina TV-a! Ne samo da vam omogućuje da upoznate tko su i što su oni koji na njoj rade, nego vam pomaže da shvatite i tko ste vi sami.

Želite prijaviti greške?