Večernji list danas slavi 55 uspješnih godina izlaženja. Spajanjem Večernjeg vjesnika i Narodnog lista 1. srpnja 1959. godine nastao je Večernji list. U burnom 55-godišnjem razdoblju objavljeno je 18.128 brojeva lista.
Dakako, svaki list ima svoje uspone i padove, krize i uspjehe. U mladosti svoje novinarske profesije, kao Večernjakov novinar, svjedočio sam duboko poremećenim redakcijskim međuljudskim odnosima i sukobima. Naklada je počela drastično padati. Stanje u redakciji sređeno je tek uz pomoć izvanredakcijske arbitraže. Jedan broj kvalitetnih novinara napustio je redakciju a posljedice sukoba osjećale su se u redakciji godinama. Bilo je to stanje znatne pasivizacije redakcije i nemotiviranosti. Nešto slično, ali znatno blaže, dogodilo se sedamdesetih godina – pasivizacija redakcije uvjetovana političkim i lošim ekonomskim okruženjem. Postavilo se pitanje – raditi na stari način, što bi još kraće vrijeme prolazilo bez težih posljedica, ili napraviti novu redakcijsku organizaciju i postupno dograditi uređivačku koncepciju u bazičnom i regionalnom dijelu lista.
Promjene su bile pun pogodak: bazični dio lista postao je kvalitetniji, broj regionalnih izdanja povećali smo na 16, što je znatno podiglo prodanu nakladu lista. Imali smo logiku – informativno list svakodnevno mora imati sve što imaju i druge novine, a uz to još i nešto više – zanimljivo, korisno i novo. Povećali smo broj stranica i internom redakcijskom burzom ideja i kvalitetnim tekstovima nudili smo vrijednost koju čitatelji nisu mogli dobiti u drugim medijima. Konkretno, to su bili stručni tematski prilozi, nove rubrike i velik broj akcija u kojima su sudjelovali i čitatelji. U 1984. imali smo čak 256, a u 1985. čak 340 raznovrsnih akcija. Pokrenuli smo dvadesetak većih događanja, na primjer: Turistička patrola, Izbor najboljih poduzeća u Hrvatskoj, Nogometaš godine, Sajam cvijeća, Košarkaš godine, Biciklijada, Kulenijada, Večernjakove zvjezdice... Svako pojedino od 16 izdanja obvezno je imalo svoj lokalni akcijski program, npr. “televizor u svaku školu”, najbolji restoran, karavane naših čitatelja na more prigodom raznih praznika, pomoć nezbrinutoj djeci i sl. Naše najveće karavane za Dan žena ili za prvosvibanjske praznike imale su i do petnaestak autobusa, oko 600 ljudi.
Sveobuhvatni sadržajni tekstovi i kvalitetna grafika brzo su urodili jačim rastom naklade i prihoda. Početkom osamdesetih godina prosječna dnevna naklada lista bila je 342.500 primjeraka. Tom dnevnom nakladom postali smo najtiražniji list u Jugoslaviji. Godine 1985. tiraža je narasla na 351.895 primjeraka. Rekordne tiražne i financijske rezultate ostvarili smo 1987., u godini Univerzijade, kada smo imali prosječnu nakladu 370.120 primjeraka i rekordni ukupni prihod 173 milijuna DM. Najbolji tiražni rezultat imali smo u Zagrebu. Osmo jutarnje zagrebačko izdanje imalo je godišnji prosjek 124.147 primjeraka, a Plava devetka bila je pravi fenomen, izlazila je na zagrebačkom tržištu točno u 14 sati u prosječnoj nakladi od 38.264 primjerka. Još bolji rezultat imali smo s revijalnim subotnjim izdanjem – Zagreb: 194.238 primjeraka, a zemlja i inozemstvo: 201.643 primjerka (ukupno cijeli list: 395.881 primjerak).
Večernji list u tom razdoblju stvaralo je 266 zaposlenika, od toga 215 novinara u središnjoj redakciji i u dopisništvima. Imali smo 820 stalnih honorarnih suradnika u zemlji i inozemstvu (u većini zemalja u Europi, obje Amerike i Australiji). Telekomunikacijski i informatički bili smo najmodernija redakcija u jugoistočnoj Europi. Kompjutorizacija redakcije provedena je bez stresa. Socijalni i etički standardi i uvjeti rada bili su jako visoki, a plaće najveće u novinskom izdavaštvu u zemlji. Večernji list je tada bio snažno, utjecajno, izuzetno bogato poduzeće, s velikom imovinom i uspješnim poslovanjem. Redakcija je bila kreativna i inovativna, kompaktna i željna potvrđivanja. Iste atribute zadržala je do današnjih dana.
* Autor je nekadašnji glavni urednik koji je u karijeri prodao najviše primjeraka Večernjeg lista
VL je za moje pojmove boulevard-newspaper. Kao The Sun u Engleskoj, Bild-Zeitung u Njemackoj, Blick u Svicarskoj, Krone u Austriji itd.