IZNAD SIGURNOSNOG PRAGA

U konzervi tune nalaze se opasne količine žive? Europska studija otkrila alarmantne podatke

Foto: Pixabay
Foto: Pixabay
Foto: Pixabay
06.12.2024.
u 11:17
"Javne vlasti promatrale su razinu kontaminacije živom u tuni i prema tome postavljale regulacije. Drugim riječima, odredili su maksimalnu razinu žive koja omogućuje prodaju svih zaliha tune iako su visoko kontaminirane, ali ne i zaštitu javnog zdravlja", upozorila je Guterman
Pogledaj originalni članak

Iz Francuske stiže uznemirujuće istraživanje koje ponovno otvara pitanje sigurnosti hrane u Europi. Nevladina organizacija Bloom provela je nasumično testiranje 148 konzervi tune iz pet europskih zemalja i otkrila kontaminaciju živom u svim uzorcima. Posebno je zabrinjavajuće da je jedna od deset konzervi premašila dozvoljene razine žive za svježu tunu, dok su neki uzorci sadržavali čak četiri puta više od dopuštenog praga.

Izvješće Blooma, piše piše Euronews, izazvalo je novu raspravu o sigurnosti hrane u Europi. Glavna autorica izvješća, 25-godišnja biokemičarka Julie Guterman, nije se zaustavila samo na analizi uzoraka tune koje je organizacija testirala u vanjskom laboratoriju. Duboko je zaronila u povijesne dokumente FAO-a, WHO-a i EU, uključujući one iz 1960-ih godina, kako bi razumjela način na koji je postavljena granica od 1 miligrama žive po kilogramu. Njezin zaključak je jasan: pragovi su oblikovani u suradnji s tunolovnim lobijem.

"Javne vlasti promatrale su razinu kontaminacije živom u tuni i prema tome postavljale regulacije. Drugim riječima, odredili su maksimalnu razinu žive koja omogućuje prodaju svih zaliha tune iako su visoko kontaminirane, ali ne i zaštitu javnog zdravlja," upozorila je Guterman. "Kad bi se postavila razina koja doista štiti javno zdravlje, ona bi bila znatno ispod onoga što je trenutačno propisano na razini Europske unije."

Guterman je naglasila kako im je prioritet zakonski uvesti najstroži standard za živu u Francuskoj te ga potom braniti pred Europskom komisijom. U tu svrhu Bloom se udružio s još jednom francuskom nevladinom organizacijom, Foodwatchem, kako bi pokrenuli kampanju pritiska na nacionalne i europske vlasti za promjenu postojećih pravila. Na pitanje hoće li istraga Blooma dovesti do strožih europskih mjera, glasnogovornik Europske komisije za zdravstvo i sigurnost hrane Stefan de Keersmaecker objasnio je da je EU već provela analize za 25 vrsta ribe 2022. godine, ali ne i za tunu. Prema njegovim riječima, standardi se temelje na principu "najniže razine koja je razumno ostvariva."

"Ako postavite pragove prenisko, postoji rizik da sva ulovljena riba postane neupotrebljiva za konzumaciju. Stoga trebate pronaći ravnotežu između zaštite potrošača od zagađivača i osiguravanja dostupnosti ribljeg lanca opskrbe na tržištima", objasnio je De Keersmaecker. Međutim, naglasio je kako se razine za tunu mogu uvijek smanjiti ako znanstveni dokazi jasno ukažu na potrebu za sniženjem maksimalne razine kontaminanata. Dodao je kako Komisija prati mišljenja Europske agencije za sigurnost hrane (EFSA), koja trenutačno nije dobila zahtjev za reviziju svojih preporuka iz 2012. godine o rizicima žive u hrani.

EFSA je za Euronews izjavila kako očekuje novi zahtjev za procjenu rizika i koristi povezanih s konzumacijom ribe. Iako Bloomovo izvješće izaziva zabrinutost, EU inzistira na znanstveno utemeljenim odlukama i potrebi za balansiranjem javnog zdravlja i održivosti tržišta.

>>> Cijeli život krivo skladištite ove namirnice: Evo kako ćete ih duže održati svježima

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.